Menu

Xiaomi Mi Note 10: lepší ako fotoaparát?

Pridal Pridané 01.12.2019 20:25:50 Počet zobrazení 879

Procesor: Android 9.0 (Pie); MIUI 11, Qualcomm SDM730 Snapdragon 730G (8 nm), Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 470 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 470 Silver), GPU Adreno 618 Operačná pamäť RAM 6GB. Interné úložisko až 128GB. Displej: AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors, 1080 x 2340 pixels, Corning Gorilla Glass 5 Dimenzie: 157.8 x 74.2 x 9.7 mm (6.21 x 2.92 x 0.38 in) Hlavná kamera: 108 MP (7P lens), f/1.7, 25mm (wide), 1/1.33", 0.8µm, PDAF, Laser AF, OIS 12 MP, f/2.0, 50mm (telephoto), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 5 MP (upscaled to 8MP), f/2.0, (telephoto), 1.0µm, PDAF, Laser AF, OIS, 5x optical zoom 20 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.8", 1.0µm, Laser AF 2 MP, f/2.4, (macro), 1/5.0", 1.75µm Selfie kamera: 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, HDR, 1080p@30fps Batéria: Non-removable Li-Po 5260 mAh battery

Xiaomi Mi Note 10: lepší ako fotoaparát?

Okolo Xiaomi Mi Note 10 sa strhol poriadny humbuk. Stačila k tomu jediná vec: skokový nárast rozlíšenie fotoaparátu. 108 megapixelov! Najvyššie rozlíšenie medzi mobilmi! Bude to stačiť na najlepší fotoaparát? Má také rozlíšenie zmysel? Kde sa vývoj zastaví? Máme chcieť 5 a viac objektívov? Len sa v celom tom kolotoči trochu zabudlo, že medzi smartphone a fotoaparát nepatrí znamienko rovná sa. Aký teda Mi Note 10 je?

Ak si označenie Note spájate s nejakým zameraním na prácu, produktivitu, alebo dokonca s dotykovým perom, v prípade tohto Xiaomi na podobné maniere zabudnite. Skôr slovo Note znamenalo telefóny s väčšou uhlopriečkou, ale s ich globálnym rastom aj tento význam stratil zmysel. Oveľa trefnejšie by bolo meno ako Mi 9 Lite Plus, ale sami asi cítite, ako by to bolo mätúce - je toto Xiaomi vylepšená, alebo odľahčená verzia? Kamerou vylepšená, výkonom odľahčená. A to je pre mnohých zákazníkov veľmi lákavá kombinácia.

Hoci na zhodnotenie fotoaparáte dôjde, recenziu som pojal ako komplexné hodnotenie telefónu. Nechcem preto odpúšťať nejaké chyby len preto, že má kamera vysoké rozlíšenie - vychádzam z predpokladu, že aj keď fotíte často, stále toto využitie mobilu nezaberie z celkového dojmu viac ako nejakých 20%.

Dizajn: Nepoznáme sa odniekiaľ?

Začnem bez obalu: telefónu to pristane. Aj inokedy obyčajná čierna v podaní Mi Note pôsobí dôstojne, pretože je prekrytá sklom, skrz ktoré presvitá napr. Názov výrobcu či detaily fotoaparátu.

Už v tej chvíli si však spomeniete, že podobné rozloženie ste niekde videli. Je to tak, Xiaomi Note 10 kopíruje Huawei P30 Pro napríklad rozložením popisov na šírku. Originálne nevyzerá ani modul fotoaparátu, ktorý ako keby nevedel, či sa má ukazovať, alebo schovať, či medzi objektívmi nepanuje nejaká zášť.

Možno sa symetria preceňuje, ale nenapadá ma moc estetických dôvodov, prečo vo vystúpenom module medzi objektívmi sa líšia rozostupy, prečo štvrtý objektív zostal na samotke a piaty nedostal ani rámček. V podstate na kamere nenájdete dva zhodné objektívy. Na funkciu to vplyv nemá, ale detaily bývajú tým, čo robí telefón krásnym aj po pár mesiacoch.

Preto za pozornosť stojí aj povrchová úprava. Žiaľ, Xiaomi zbiera odtlačky ako premotivovaný forenzný technik a v záhybe okolo fotoaparátu sa navyše rýchlo nazbiera prach. Opláchnuť ho bohužiaľ nejde, certifikácia IP67 alebo vyššia by cenu telefónu zbytočne navýšila.

 Z prednej strany Xiaomi Mi Note vyzerá vyváženejším, hoci spôsobov, ako zaujať bezrámčekovým displejom asi veľa nie je. Za zmienku tak stojí len polkruhový výrez, ktorý by sa určite o pol milimetra v priemere zmenšiť dal, a decentne zakomponovaný výdych slúchadlá. Celkovo obrazovka zaberá 87,8% plochy.Aj boky sú zaujímavejšie, idú naproti trendu nemať na nich vôbec nič. Tu je otvor mikrofónu naspodku či hore, inde sa vtesnal nedal USB-C konektor alebo slúchadlový jack, z boku slot na dve nano SIMky a tlačidlá hlasitosti a vypínanie, hore infraport ... Nič vyložene nekričí o pozornosť, ale napriek tomu Xiaomi vyzerá, že má všade niečo.

A je to tak dobre. Aj ako majiteľ bezdrôtových slúchadiel musím zopakovať, že jack je skvelá vec, minimálne ak nemôžete nabíjať bezdrôtovo - kto počúva audioknížky na dobrú noc, vie, aké je to rozhodovanie: nabíjať mobil cez noc, alebo spoliehať na ráno? A ak budem nabíjať telefón, kedy nabijete slúchadlá? U Mi Note 10 môžete mať všetko nabité naraz aj bez high-tech vychytávok, ako je reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Displej: klasika, ktorá nesklame

Ak dizajnom Xiaomi Mi Note 10 nijako z radu nevyčnieva, v prípade displeja tento model vyložene obliekol maskovacie uniformu. Drobný výrez pre selfie kameru, pretiahnutý pomer strán a Full HD rozlíšenie AMOLED panelu je stokrát obohraná pesnička aktuálnych smartphonov strednej a vyššej triedy.

A ruku na srdce, vôbec to nevadí. Uhlopriečka 6,47 palcov pri pomere strán 19,5: 9 je dosť na to, aby ste 80% plochy obslúžili jedným prstom a zvyšných dvadsať vyrieši režim pre jednu ruku v troch veľkostiach. Alebo skôr riešil by. Aktivuje sa totiž swipe po navigačnej lište, akonáhle však zvolíte ovládanie gestami, nemáte, ho ako aktivovať.

Aj rozlíšenie 2340 x 1080 bodov je tak akurát. Fonty nie sú rozmazané, cena zariadenia nerastie do neba a ani procesor sa nemusí namáhať s "nadbytočnými" pixelmi. Ani po farebnej stránke nie je čo riešiť. Doby duchov na displejoch sú preč, bez priameho porovnania vyzerá každý AMOLED rovnako a výrobcovia sa preto musia zaklínať termíny ako DCI-P3 alebo HDR10. Oba tieto štandardy Mi Note 10 spĺňa, ale že by sa to dalo okom spoznať oproti telefónu bez nich? Ťažko.

To väčší zmysel má always-on display. Xiaomi ho podporuje, umožňuje si ho aj prispôsobiť rôznymi štýlmi, novinkou pre boli aj animácie podobné tým z One UI v telefónoch Samsung. Vyzerajú efektne: dostanete správu a okrajom displeja prejde elektrická vlna. Určite sa hodí aj plánované vypnutie AOD, lenže celý tento systém upozornenia má strašnú chybu.

Ambientný displej nezobrazuje notifikácia! Proste na vás môže svietiť čas, dátum a úroveň nabitia desiatimi štýly, dokonca aj ilustrácie, ako ktorý grafický štýl vyzerá, ukazujú sa ikonky pre neprijatý hovor alebo SMS, ale ak niekto poslal správu na Hangouts, Skype, Messenger alebo Teams, na AOD to nijako spoznať nebolo a žiadnu notifikačnú diódu, ktorá by nevyužitý potenciál zachránila, Xiaomi nemá.

A to nie je jediný krok vedľa. Na pohotovostnej obrazovke, ktorú možno zapnúť poklepaním, sa síce notifikácie objavia, ale akonáhle telefón odomknete, zmizne. A ak nepoužívate predinštalovaný hudobný prehrávač, na displeji tak neuvidíte nič. Dúfal som, že dogma "Aplikáciam výrobcu veriť budeš!" Už patrí definitívne minulosti, v Xiaomi sú zrejme iného názoru.

Xiaomi Mi Note 10 parametre

Prostredie MIUI: čo, kde, prečo?

Nemám rád, keď sa z opisu prostredia telefónu stane popis launcher. Jeho nahradenie je otázkou stiahnutia alternatívy z Google Play a jej inštalácií. Android a najmä jeho nadstavba MIUI však štandardné možnosti niekde obmedzujú, inde naopak rozširujú. Zameriam sa preto hlavne na ne.

V Xiaomi Mi Note 10 stretnete Android 9 s nadstavbou MIUI 11, s ktorou sa týmto stretávam prvýkrát. Fanúšikovia Xiaomi možno odhalia veľa detailov, pre mňa sa update nesie v duchu hesla "krajšie ikonky, lepšia optimalizácia, nové animácie". Ospravedlňujem sa za iróniu, ale táto stratégia je populárna minimálne u Huawei a Applu - niečo, čo by stačilo vyriešiť aktualizáciou aplikácie, sa vydáva za systémový update, v ktorého popise nesmie chýbať hláška o lepšom používateľskom zážitku.

V prípade MIUI to znamená, že veľa užitočných funkcií už v systéme je, alebo novo pribudli, ale sú veľmi dobre schované. Základná štruktúra nastavenia sa moc nezmenila. Stále v nej narazíte na položky ako "špeciálna funkcia", "ďalšie nastavenia", z jedného miesta menu skáčete na druhé. Takže napríklad pozíciu hodín na AOD vyberáte úplne inde, než samotnú grafiku, tapetu riešite inde, než grafickú tému a zatiaľ čo rýchle zapnutie fotoaparátu nájdete v nastaveniach blokovania displeja, priradenie funkcií gestám alebo tlačidlám nájdete zase inde.

Čo z toho vyplýva? V Xiaomi sú fajn vychytávky, ako je trezor na aplikácie, úprava navigačnej lišty, štýly zobrazenia upozornenia, detský režim, automatické zapnutie a vypnutie, filter modrého svetla, skrývanie Notch, ... a tiež veľa divných vecí, ktorým by minimálne pristala lepšie nápoveda. Trebárs v pomocníkovi "firemnému režimu" ma odkaz odviedol na stránku zmieňujúcu veci, ako že Xiao a China Telecom úzko spolupracujú s Healthy Military Project.

Na veľa svojrázností sa dá zvyknúť, iné zase raz nastavíte a už ich nemusíte v živote riešiť. Ak sa obzriem za uplynulými tromi týždňami, nič, okrem vyššie uvedených problémov, ma netrápilo a prostredie na Mi Note 10 preto hodnotím kladne.

Výkon a výdrž: 48 hodín sviežosti

Čo ma netrápilo vôbec, je výkon, respektíve plynulosť prostredia a výdrž. Odomknutie optickou čítačkou odtlačkov? Veľmi svižné! Štart fotoaparátu? 3 sekundy stačí. Reakcie telefónu? Okamžité. Pády aplikácií? Žiadne.

Svoj vplyv na to má určite aj 6 GB RAM a použitý procesor Qualcomm Snapdragon 730g. Stále sa jedná o vyššiu strednú triedu, ale na rozdiel od základnej 730 má pretaktovaný grafický akcelerátor Adreno 618. Výkonnostne sa pohybujeme približne na úrovni špičky roku 2017, kedy novšie CPU vyhráva v spotrebe.

Ak zvážim, aký náskok hardware má oproti ľudským nárokom, nebál by som sa ani situácií za ďalší rok či dva. To skôr narazíte na limity internej pamäti. 128 GB je veľa, ale rýchlo mizne, keď začnete nahrávať v 4K. Ale to je otázka skutočne skôr na situáciu za rok či dva, kedy možno už nebude Full HD štandard.

O výkonu sa v správach moc nehovorilo, hoci bohato stačí. O výdrži sa písalo viac, ale stále málo na to, ako významná vlastnosť telefónu to je. Xiaomi Mi Note 10 používa akumulátor s nadpriemernou kapacitou 5 260 mAh. V praxi toto číslo znamená vstup do kategórie telefónov, ktoré sa zaobídu noc bez nabíjačky. Tak veľmi sme si zvykli na jednodňové mobily, že dvojnásobná výdrž je unikátna. Ale ďakujeme za to, takých kúskov je skutočne pomenej a sakramentsky chýbajú!

Objemnú batériu dopĺňa aj rýchle nabíjanie Turbo Charge. Ako inak, nabíjať takéhoto cvalíka bez elektrickej akcelerácie by zabralo hodiny. Takto sa síce Xiaomi nemôže radiť medzi najrýchlejšie nabité zariadenia, ale je to dané skôr kapacitou, než samotnou rýchlosťou nabíjania. 30 W je v praxi dosť na to, aby ste za pol hodiny do telefónu naládovali 55% maximálnej kapacity, na 100% to potom trvá pár minút cez hodinu. Bohato to stačí.

Fotoaparát: Hlavný ťahák má svoje limity

Konečne sa dostávame k tomu hlavnému, že? Začneme popisom technológií, čo Xiaomi do Mi Note 10 vlastne zabudoval a s čím sa majitelia môžu pohrať:

  • 108Mpx objektív s optickou stabilizáciou a svetelnosťou f / 1.7
  • 12Mpx objektív s dvojnásobným priblížením a svetelnosťou f / 2.0
  • 5Mpx objektív s päťnásobným priblížením, optickou stabilizáciou a svetelnosťou f / 2.0
  • 20Mpx ultraširoký objektív so zorným poľom širokým 117 stupňov so svetelnosťou f / 2.2
  • 2Mpx makroobjektív so svetelnosťou f / 2.4

Virtuálne teda môžete urobiť krok od foteného objektu aj niekoľko krokov k nemu, bez toho aby ste fyzicky odišli z miesta. Avšak každý objektív sa správa tak, že sa k nemu dá povedať nejaké to "ale".

Hlavný objektív skutočne dokáže robiť snímky v rozlíšení 108 Mpx, teda 12032 x 9024 pixelov, ale samotný jeho návrh počíta s tým, že sa štyri susedné body spoja do jedného výsledného. Je to celkom dobre vidieť aj na výsledných snímkach - v plnom rozlíšení sú síce zábery krásne detailné a ostré, ale farebné podanie zodpovedá lacnému tričku po tridsiatich návštevách práčky.

Sekundárny objektív s dvojnásobným zoomom slúži primárne pre portréty, ale veľmi dobre funguje aj na akékoľvek iné fotenie. Akurát musíte počítať s kompozíciou, predsa len jeho zorné pole sa od hlavnej kamery líši. Päťnásobné priblíženie tretieho objektívu vyzerá veľmi lákavo, zvlášť preto, že Xiao nepoužilo systém periskopu, ako Huawei P30 Pro. Ako teda mágia zoomu funguje? V skutočnosti má objektív len 3,7násobné zväčšenie. Snímač má však rozlíšenie 8 Mpx. Keď z neho orežete okraje, zmenšíte rozlíšenie na 5 Mpx a zvýšite priblíženie na päť. Bežne sa tomu hovorí hybridný zoom, ale poznáte to - marketing.

Ultraširoký objektív je iná pesnička. Funguje, podáva dobré výsledky a navyše má aj autofokus, čo pri širokouhlých objektívoch zďaleka nie je normou. Posledný, piaty objektív, sa špecializuje na makro. Pracuje na vzdialenosť do desať centimetrov a kvôli nízkemu rozlíšeniu by jeho absencia vadila len minimálne.

Aby som zhrnul všetky uvedené dáta: pätica kamier má svoj zmysel, nejedná sa len o reklamné lákadlo. Naopak je celý setup premyslený a hoci udávaných 108 Mpx ani nemá zmysel používať, samotná technológia uplatnenie nájde.

Xiaomi Mi Note 10 vo výsledku fotí dobre, nebál by som sa povedať výborne, vzhľadom k tomu, že neprichádza so statusom vlajkovej lode. Denné fotky sú prekreslené, farebné podanie zodpovedá realite, slušne vyzerajú fotky za umelého osvetlenia a znesiteľný je aj šum pri nočných fotografiách. Dokonca som sa niekoľkokrát divil, koľko detailov sa vošlo do nočných snímok.

Naopak sklamaním sa stali fotky z blízka, ktoré lepšie zvládajú aj rádovo lacnejšie kúsky. Často telefón nedokázal zaostriť, nepodarilo sa mu odlíšiť popredie od pozadia, časti sa rozmazali ...

Vývojári z Xiaomi by vám asi dali lepšiu odpoveď, ja si myslím, že na vine je komplikovaný systém pravidiel, kedy a ako sa ktorý objektív používa. S výnimkou profi režimu nemáte vlastne kontrolu nad tým, aký objektív bude použitý. A tak sa mení množstvo šumu, dynamický rozsah, doba spracovania a uloženie fotografie, raz sa použije hlavný objektív s digitálnym priblížením, druhýkrát sekundárny objektív ... Nikdy som preto nedokázal odhadnúť, či sa fotka podarí, alebo nie.

Xiaomi Mi Note 10 uhly

Dobrý telefón, so zlou reklamou

Každá recenzia by mala končiť odporúčaním, či mobil odporučiť, alebo nie. Pri Xiaomi by som si pomohol prirovnaním k bývalej Formule 3000. Aj to boli rýchle autá, ale každý vedel, že Formula 1 je rýchlejšia. A ktokoľvek chce užitočné auto, formulu si nezaobstará.

Xiaomi Mi Note 10 je na tom podobne. Fotí veľami dobre, body navyše zbiera za originálne riešenie. Ale chýba mu výkon na to, aby bol na špičke. Nevie 4K v 60 snímkach za sekundu, vysoké rozlíšenie fotoaparátu nie je tak bombastické, ako vyzerá na papieri, a v bežnom živote ničím iným telefón zásadne pozoruhodný nie je.

Inými slovami, ak ste čakali, že Mi Note 10 budete kupovať kvôli fotoaparátu, budete možno ľahko sklamaní. Xiaomi by som odporučil skôr tým, ktorí majú radi MIUI, ocenia dlhú výdrž a schopnosti kamery sú pre nich dôležité, ale nepotrpia si na extrémny výkon, bezdrôtové všetko možné a nemusia dať za telefón celú výplatu.

Čo na to konkurencia?

Prekvapivo, ale nie je konkurencie toľko, koľko by som čakal. Za najväčšieho rivala by som považoval OnePlus 7, ktoré ponúka väčší výkon aj pamäte a hlavne skvelý softvér v podobe OxygenOS. Zaujímavým konkurentom by mohol byť aj na február plánovaný Samsung Galaxy A71, v podobnej relácii ale môžete naraziť aj na Galaxy S10e. Všetky spomenuté telefóny si kvalitatívne budú rovné, ale nemôžem sa zbaviť dojmu, že v bežnej prevádzke mi OnePlus 7 alebo ešte stále aktuálne modely Galaxy S10 od Samsungu urobia lepšiu službu.

 

Diskusia

(0 komentárov)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

TV musí byť zabalené v krabici aj s polystyrénmi

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať