HUAWEI

Huawei

Huawei

Príručka pre kupujúceho Huawei: Všetko, čo potrebujete vedieť

Hoci Huawei nikdy nemal v Spojených štátoch veľké zastúpenie, nezabránilo to spoločnosti stať sa jedným z najväčších svetových výrobcov smartfónov. Telefóny Huawei boli kedysi také populárne, že jedinou spoločnosťou, ktorá sa dokonca porovnávala, bol Samsung, ktorý je najväčší na svete.
Bohužiaľ, s Huawei za posledných pár rokov nebolo všetko v poriadku. Americká vláda pod Trumpovou administratívou uvalila na spoločnosť čoraz prísnejšie sankcie. Tieto prekážky zabránili spoločnosti Huawei vykonávať aj tie najzákladnejšie obchodné funkcie súvisiace so smartfónmi, čo vytlačilo spoločnosť z piatich najlepších výrobcov OEM na celom svete.
Spoločnosť však stále existuje a stále vyrába telefóny a ďalšie zariadenia. V tomto článku rozoberieme všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť o telefónoch Huawei a niekoľkých jeho ďalších produktoch.

Kto je Huawei?
Huawei (vyslovuje sa „wah-way") je čínsky telekomunikačný a elektronický gigant so sídlom v Číne. Ren Zhengfei založil spoločnosť v roku 1987. Pred založením Huawei bol Zhengfei vysokopostaveným členom Ľudovej oslobodzovacej armády (PLA), ktorá je hlavnou vojenskou silou Komunistickej strany Číny (CPC).
V 80. rokoch Čína zúfalo potrebovala nové typy telekomunikačných zariadení. V tom čase bol tento druh technológie závislý od cudzích krajín. Zhengfei sa rozhodol spätne analyzovať zahraničné produkty a vyvíjať telekomunikačné zariadenia v Číne, čo by umožnilo krajine menej závisieť od zahraničných firiem.
Začiatkom 90-tych rokov spoločnosť Huawei uviedla na trh telefónny spínač, ktorý porazil všetkých ostatných čínskych konkurentov. Tento úspech – v kombinácii so spojením Zhengfei s PLA – umožnil Huawei získať svoj prvý veľký vládny kontrakt.
Ako roky plynuli, spoločnosť Huawei bola čoraz väčšia a vytvárala produkty v čoraz väčšom počte odvetví. Po celú dobu sa jej väzby na čínsku vládu len posilnili a jej povesť krádeže duševného vlastníctva sa upevnila.
Telefóny Huawei vstupujú na trh

V roku 2004 spoločnosť Huawei uviedla na trh svoj prvý mobilný telefón, funkčný telefón s názvom C300. Jej mobilná divízia sa rýchlo rozrástla a v roku 2009 uviedla na trh svoj prvý telefón s operačným systémom Android, U8220.
Spoločnosť by potom pokračovala vo vydávaní mnohých rôznych smartfónov so systémom Android, väčšinou pod značkou Ascend. V roku 2015 však spoločnosť Huawei ukončila rad Ascend a zamerala sa na svoju novú vlajkovú loď radu P, ktorá začala s modelom Huawei P8.
Avšak jeho väzby na Čínu a jeho povesť krádeže IP prenasledovali jeho úsilie. Aj keď sa niekoľko telefónov dostalo do USA v rôznych kapacitách, Huawei si v krajine nikdy nevytvoril oporu. Má však značný úspech na iných západných trhoch, vrátane Spojeného kráľovstva a mnohých častí Európy.
V roku 2016 sa Huawei pochválil, že sa stane najväčším svetovým výrobcom smartfónov. V roku 2020 to technicky dosiahol tým, že v druhom štvrťroku dodal viac telefónov ako Samsung. Tento rekord by však bol krátkodobý, pretože zákaz Huawei do značnej miery zabezpečuje, že spoločnosť nemôže rásť mimo Číny.

Čo ponúka Huawei?
Hlavným zdrojom príjmov spoločnosti Huawei sú jej telekomunikačné zariadenia. Huawei po celom svete vytvára veľkú časť zariadení a technológií, ktoré poháňajú mobilné siete.
Okrem tohto toku príjmov však spoločnosť vytvára množstvo spotrebnej elektroniky. Je zrejmé, že veľkou časťou jeho podnikania sú (boli?) telefóny Huawei, ktorým sa budeme podrobne venovať v nasledujúcej časti. Tu však budeme diskutovať o niektorých ďalších kategóriách spotrebnej elektroniky, ktoré Huawei dodáva.

Notebooky a tablety
Zaujímavé je, že Microsoft je jednou z mála spoločností so sídlom v USA, ktoré môžu v určitých ohľadoch pokračovať v spolupráci s Huawei. To umožňuje Huawei pokračovať vo vývoji notebookov so systémom Windows. Najnovším produktom tejto rady je Huawei MateBook X Pro (2022), čo je tenký a ľahký notebook s úžasnou výdržou batérie. Notebooky Huawei vo všeobecnosti kritici a spotrebitelia prijímajú dobre, aj keď sú dosť skrúšení pre ich podobnosť s radom MacBookov od Apple.
Keď už hovoríme o Apple, najnovším vstupom spoločnosti Huawei na trh tabletov je MatePad Pro (2021). Tento tablet je v podstate konkurentom iPadu Pro a je vybavený stylusom podobným ceruzke. Beží na vlastnom operačnom systéme Harmony od spoločnosti Huawei (ktorý je založený na systéme Android 10) s dizajnom, ktorý je veľmi podobný OS iPad. Tablet má skvelé špecifikácie a slušné ceny, ale nedostatok aplikácií Google sťažuje odporúčanie.

Hodinky Huawei
Huawei vyvíja dve hlavné línie nositeľných zariadení: inteligentné hodinky a audio produkty. V oblasti inteligentných hodiniek sú jeho najnovším produktom Huawei Watch GT 3. Hodinky vylepšujú svojich predchodcov v niekoľkých smeroch, ale majú určité softvérové ​​problémy, ktoré im bránia byť skutočným konkurentom Apple Watch.
Čo sa týka zvuku, Huawei vyrába niekoľko variantov skutočných bezdrôtových slúchadiel. Najnovšie uviedla na trh Huawei FreeBuds 4, ktoré vyzerajú veľmi podobne ako Apple AirPods Pro (všimli ste si tu trend?). Bohužiaľ, veľa skvelých funkcií týchto slúchadiel je exkluzívnych pre telefóny Huawei, takže je v súčasnosti ťažké odporučiť ich mnohým kupujúcim.

Biela technika a zariadenia
Všetky produkty, o ktorých sme už diskutovali – ako aj telefóny Huawei, na ktoré zaútočíme v ďalšej časti – majú značku Huawei. Spoločnosť však vytvára aj produkty white-label, čo sú produkty, ktoré jedna spoločnosť vytvára pre iné spoločnosti na predaj. Huawei v rámci tohto systému vytvára všetko od bezdrôtových smerovačov cez modemy až po rozbočovače USB. To znamená, že na celom svete sú ľudia, ktorí môžu vlastniť produkty vytvorené spoločnosťou Huawei a ani o tom nevedia.

Telefóny Huawei: Každý riadok je vysvetlený
Spoločnosť Huawei vytvára smartfóny s Androidom takmer tak dlho, ako existuje Android. V priebehu rokov spoločnosť uviedla na trh stovky telefónov pod mnohými rôznymi značkami, vrátane Ascend, GR-line, T-line a ďalších. Väčšina z nich bola odvtedy prerušená.
Nižšie sa budeme zaoberať aktívnymi líniami telefónov Huawei. Toto sú riadky, v ktorých spoločnosť Huawei za posledných niekoľko rokov vydala aspoň jeden telefón. Ku koncu budeme stručne diskutovať aj o Honore, ktorý býval podznačkou Huawei.

P-séria telefónov Huawei
Stručne povedané, séria Huawei P je veľmi podobná línii Galaxy S od spoločnosti Samsung. Séria P predstavuje to najlepšie z najlepšieho zo značky, pokiaľ ide o bežných spotrebiteľov smartfónov. Ak nemáte veľmi špecifické používateľské potreby alebo nehľadáte zariadenie viac zamerané na podnikanie, je pravdepodobné, že telefón série P je navrhnutý pre vás.
Najnovšie položky v tejto rodine sú v rade Huawei P50. Tieto telefóny sú neuveriteľne výkonné, pokiaľ ide o hardvér, ale softvérové ​​​​problémy spoločnosti Huawei bránia tomu, aby boli telefóny skutočne skvelé (viac o tom neskôr).
Vlajkovou loďou série P je fotoaparát. Systémy zadných kamier na zariadeniach série P sú už roky tým najlepším, čo môžete získať. Keď skombinujete rodokmeň fotografie s inovatívnym dizajnom a výkonnými špecifikáciami série P, máte recept na jeden z najlepších smartfónov roka. Samozrejme, posledné telefóny série P, ktoré boli vybavené aplikáciami Google, boli v sérii Huawei P30 z roku 2019.

Línia Mate
Ak je séria P analogická s radom Galaxy S, potom séria Mate je podobná rade Galaxy Note. Vo svete telefónov Huawei je séria Mate miestom, kde žijú špičkové zariadenia bez obmedzenia. Zvyčajne ide o najvýkonnejšie, najinovatívnejšie a najdrahšie smartfóny Huawei.
Najnovším radom „normálnych" telefónov Mate je séria Huawei Mate 40, ktorá zahŕňa Huawei Mate 40 Pro. Tieto telefóny boli uvedené na trh koncom roka 2020 a majú podobný kamerový systém ako séria P40. Niektoré vylepšené vnútorné časti a niektoré elegantnejšie dizajnové prvky však robia Mate 40 Pro vo väčšine ohľadov vynikajúcim zariadením. Samozrejme, za tento nárast kvality zaplatíte viac – a nedostanete aplikácie Google.
V sérii Mate 40 opäť chýbajú aplikácie Google, takže je ťažké odporučiť.
Okrem tradičných smartfónov obsahuje rad Mate aj skladacie telefóny, ktoré vytvoril Huawei. Huawei Mate X bol prvý skladací od značky, neskôr nasledoval najnovší Huawei Mate XS. Tieto telefóny sa vyrovnali rade telefónov Samsung Galaxy Fold a Galaxy Z Fold. Samsung sa však ukázal ako líder vďaka vyššej úrovni dostupnosti a samozrejme bez obmedzení na Google aplikácie.

Séria Y
Rad P a rady Mate sú veľmi drahé. Séria Y je miestom, kde spoločnosť Huawei uvádza na trh zariadenia, ktoré sú lacnejšie, ale stále ponúkajú slušné špecifikácie a funkcie. To by bolo analogické s radom Samsung Galaxy A.
Ako príklad si vezmite najnovší záznam v rade, Huawei Y9a. Telefón vyzerá veľmi podobne ako Huawei Mate 40 Pro, dokonca má veľmi podobný modul fotoaparátu. Samotný hardvér fotoaparátu je však oveľa slabší a špecifikácie telefónu celkovo nezodpovedajú niečomu ako Mate 40 Pro. Kvôli týmto zrezaným rohom je Y9a približne za štvrtinu ceny Mate 40 Pro.
Vo všeobecnosti, ak nepotrebujete špičkový smartfón alebo len chcete ušetriť nejaké peniaze, séria Y je dobrým miestom, kde začať.

Rad telefónov Huawei Nova
Podobne ako séria Y, aj rad Nova telefónov Huawei je vo všeobecnosti lacnejší ako vlajková loď spoločnosti. Hlavným rozdielom medzi radom Y a radom Nova je, že kamerový systém je primárnou funkciou telefónov Nova. Vďaka tomu sú príťažlivé pre mladších spotrebiteľov, pre ktorých je fotoaparát jedným z najdôležitejších aspektov pri rozhodovaní o kúpe smartfónu.
Najnovším telefónom Nova je Huawei Nova 9, ktorý bol uvedený na trh koncom roka 2021. Nova 9 má štvoršošovkový kamerový systém s dosť výkonným primárnym snímačom, ale jeho ostatné špecifikácie sú dosť slabé.
V minulých rokoch spoločnosť Huawei vytlačila každý rok množstvo telefónov značky Nova. Zákaz Huawei však výrazne znížil produkciu spoločnosti.

Honor: Bývalá podznačka Huawei
Honor začal ako podznačka smartfónov Huawei a potom sa stal celou vlastnou značkou, ktorá existovala pod záštitou Huawei. Bolo to podobné tomu, ako Redmi a Poco existujú ako svoje vlastné entity, ale sú pod dohľadom Xiaomi.
Z dôvodu prebiehajúceho zákazu Huawei však Honor už nie je podznačkou tejto spoločnosti. Huawei koncom roka 2020 predal Honor spoločnosti s názvom Shenzhen Zhixin New Information Technology Co. To umožňuje Honoru opäť získať prístup k aplikáciám Google a ďalším produktom so sídlom v USA.
Honor predáva svoje telefóny mladším kupujúcim. Telefóny sa líšia v cene od rozpočtu k vlajkovej lodi, ale väčšina z nich existuje v sektore strednej triedy. Rovnako ako v prípade série Nova od spoločnosti Huawei sú fotoaparáty na telefónoch Honor obrovským aspektom zariadení spolu s farebným a inovatívnym dizajnom.
Najnovšie telefóny Honor sú zo série Magic 4. Honor Magic 4 Pro bol jedným z našich obľúbených smartfónov predstavených na Mobile World Congress 2022.
Honor vytvára aj iné produkty ako smartfóny. Jeho najnovší nositeľný je Honor Band 6 a jeho najnovším notebookom je Honor MagicBook Pro. Všetky tieto ostatné produkty sú však veľmi podobné výrobkom značky Huawei v rovnakej kategórii.

Čo odlišuje telefóny Huawei od konkurencie?
Je zrejmé, že najväčšou vecou, ​​ktorá momentálne odlišuje všetky telefóny Huawei od iných značiek, je nedostatočný prístup spoločnosti Huawei k aplikáciám Google. To samo osebe pravdepodobne prinúti mnohých spotrebiteľov prejsť ku konkurenčným produktom. Ak to však ignorujeme, existujú tri hlavné aspekty zariadení Huawei, vďaka ktorým sa odlišujú od konkurencie.

Skvelé kamerové systémy
Ak existuje jedna vec, ktorú Huawei robí najlepšie, prináša prvotriedny zážitok z fotoaparátu pre všetky svoje zariadenia. Či už platíte viac ako 1 000 dolárov za najnovší telefón série P alebo Mate, alebo míňate oveľa menej za zariadenie Nova alebo série Y, môžete si byť istí, že dostanete fotoaparát, ktorý splní alebo prekoná vaše očakávania.
Pokiaľ ide o fotoaparáty Huawei, tu je zaujímavý fakt. Organizácia Android Authority každý rok zostavuje zoznamy Best of Android, ktoré podrobne uvádzajú najlepšie telefóny v konkrétnych kategóriách. Každý jeden rok od roku 2015 do roku 2020 bol telefón vyrobený spoločnosťou Huawei buď voľbou číslo jedna, alebo bol na užšom zozname druhých v oblasti fotoaparátov. To hovorí dosť veľa!
To však neznamená, že iné značky nemajú skvelé fotoaparáty. Samsung, Google, Apple a mnoho ďalších spoločností tiež dodáva niektoré skvelé systémy. Huawei však túto funkciu jednoznačne považuje za svoju najvyššiu prioritu, čo mu pomáha poraziť väčšinu konkurencie vo viacerých ohľadoch.

Proprietárny hardvér
Okrem Apple len veľmi málo značiek vytvára väčšinu hardvéru vo svojich smartfónoch. Huawei však vytvára svoje vlastné procesory pre smartfóny, modemy, GPU a ďalšie. To umožňuje, aby hardvér v telefónoch Huawei spolupracoval lepšie ako niektoré iné systémy. Koniec koncov, dostať všetko od spoločnosti A, aby dobre fungovalo s vecami od spoločnosti B v telefóne od spoločnosti C, niekedy nie je také jednoduché.
Nevýhodou však je, že telefóny Huawei niekedy nezodpovedajú hrubým štandardom iných telefónov. Zatiaľ čo napríklad procesory Kirin od spoločnosti Huawei sa zvyčajne dokážu vyrovnať s najnovšou vlajkovou loďou kremíka od Qualcommu, procesor Kirin sa len zriedka dostane na vrchol.

Integrácia viacerých zariadení
Ako už bolo spomenuté, Huawei okrem svojich smartfónov vyrába aj množstvo rôznych spotrebných elektronik. Na základe vzoru od spoločnosti Apple vytvára Huawei hlbokú integráciu medzi všetkými týmito produktmi, čo používateľom umožňuje napríklad jednoducho bezdrôtovo pripojiť svoj telefón Huawei k notebooku Huawei.
Tento druh budovania ekosystému je jedným z dôvodov, prečo sa používatelia Apple držia spoločnosti Apple. Akonáhle sa celá vaša elektronika „rozhovorí" medzi sebou, budete menej náchylní odchýliť sa od tejto značky. To je jeden z mnohých dôvodov, prečo bol Huawei taký úspešný.
Samozrejme, rovnako ako v prípade „murovanej záhrady Apple" má aj tento aspekt nevýhodu. Napríklad existuje niekoľko skutočne skvelých funkcií súvisiacich s Huawei FreeBuds Pro, ktoré nemôžete použiť, ak nemáte telefón Huawei. Toto obmedzenie môže ľuďom súčasne zabrániť v kúpe týchto slúchadiel, ak nechcú vlastniť telefón od Huawei.
Teraz sme už dosť spomenuli zákaz Huawei. Máme veľmi dlhý článok, ktorý obsahuje všetko, čo potrebujete vedieť v súvislosti s týmto a ako to ovplyvňuje telefóny Huawei a ďalšie produkty. Tu však poskytneme len rýchle zhrnutie toho, čo sa stalo, prečo a čo to znamená pre vás, bežných spotrebiteľov.

Začína sa zákaz Huawei
V máji 2019 Trumpova administratíva vydala výkonný príkaz, ktorý bráni firmám so sídlom v USA spolupracovať so spoločnosťami, ktoré predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť. V objednávke sa nespomína Huawei a dokonca ani Čína. Interný zoznam spoločností a firiem – známy ako „Zoznam entít" – však konkrétne označuje Huawei za bezpečnostné riziko.
Na základe tohto príkazu a zoznamu entít bolo v podstate nezákonné, aby akékoľvek spoločnosti so sídlom v USA obchodovali s Huawei. To zahŕňa hlavných hráčov v technologickom svete, vrátane Google, Qualcomm, Arm a mnohých, mnohých ďalších.
Postupom času by sa zákaz Huawei len rozširoval. Teraz dokonca ani spoločnosti, ktoré nemajú základňu v USA, ale používajú veľa dielov so sídlom v USA, tiež nemôžu spolupracovať s Huawei. Dnes, aj keď Trump už nie je prezidentom, zákaz Huawei platí.

Ovplyvňuje to telefóny Huawei?
Stručne povedané, žiadny nový smartfón Huawei uvedený na trh od konca roku 2019 nebude mať k dispozícii aplikácie Google. Stále bude fungovať v systéme Android, ale nebudete mať prístup do Obchodu Google Play, YouTube, Gmail, Disk Google ani iných služieb Google.
Namiesto toho má Huawei vlastnú galériu aplikácií. Podobne ako Obchod Play, aj Galéria aplikácií vám umožňuje sťahovať aplikácie, ktoré si môžete nainštalovať do telefónu. Galéria aplikácií však nie je ani zďaleka taká veľká ako Obchod Play a nebude obsahovať veľa populárnych aplikácií, vrátane tých najnáročnejších, ako sú Twitter, Instagram, Uber a Netflix.
To je pre bežného spotrebiteľa neskutočne obmedzujúce. Ako takí, my tu v Android Authority nemôžeme odporučiť nákup novších telefónov Huawei, bez ohľadu na to, aký úžasný môže byť hardvér.
Treba však spomenúť, že staršie telefóny Huawei budú mať stále prístup k aplikáciám Google. V skutočnosti spoločnosť Huawei dokonca znovu vydala niekoľko svojich telefónov, aby obišla pravidlá zoznamu entít. To umožnilo spotrebiteľom získať „nové" telefóny Huawei s aplikáciami Google, a to aj počas zákazu Huawei. Toto však nebude môcť pokračovať. V budúcnosti budú všetky telefóny Huawei spustené bez služieb Google.

Harmony OS
Na pozadí Huawei plánoval, že jedného dňa môže stratiť prístup k Androidu. Jeho operačný systém „Plan B" debutoval v roku 2019 ako Harmony OS.
Rovnako ako Android, aj Harmony OS je založený na Linuxe. Rovnako ako Android, aj Harmony OS je open-source, čo by umožnilo iným spoločnostiam vydávať produkty, ktoré ním poháňajú. Keďže Android a Harmony OS sú si veľmi podobné, Harmony OS môže dokonca podporovať aplikácie určené pre Android. Vývojári však budú musieť vyladiť kód pre plnú integráciu s Harmony OS.
V roku 2021 spoločnosť Huawei konečne debutovala s mobilným produktom s OS Harmony: MatePad Pro 2021, ktorý je zobrazený vyššie. Je zaujímavé, že táto verzia Harmony OS obsahuje veľa kódu prevzatého z Androidu 10 – dokonca vrátane veľkonočného vajíčka Android 10. Huawei to bagatelizuje tým, že Harmony OS obsahuje kód Androidu z dôvodu kompatibility, ale ide o vlastný operačný systém, ktorý nie je založený na Androide.
Huawei hovorí, že nakoniec aktualizuje mnohé zo svojich súčasných telefónov na Harmony OS. Čas ukáže, ako sa tejto stratégii darí proti Androidu.

Konkurenti, ktorých možno budete chcieť zvážiť
S pretrvávajúcimi problémami súvisiacimi s telefónmi Huawei môže veľa ľudí, ktorí sa predtým spájali so značkou, hľadať alternatívy. Najväčším konkurentom Huawei je bezpochyby Samsung. Obe spoločnosti vytvárajú viacero radov smartfónov so systémom Android v rôznych cenových hladinách a tieto dve spoločnosti boli kedysi najväčším výrobcom smartfónov na svete (Samsung je teraz číslo jedna, zatiaľ čo Huawei už nie je na vrchole päť).
Kvôli zákazu Huawei sa spoločnosť Samsung pravdepodobne v najbližších rokoch ešte zväčší. Väčšina spotrebiteľov, ktorí si chceli kúpiť telefóny Huawei, ale teraz to neurobia, si namiesto toho pravdepodobne vyberie ďalšieho najväčšieho hráča.
Veľkým konkurentom Huawei je však aj Apple. Portfólio produktov spoločnosti Huawei, ktoré nie sú smartfónmi, si voľne požičiava z dizajnových a obchodných štandardov spoločnosti Apple. Nie je vylúčené, že mnohí kupujúci, ktorí prechádzajú na Huawei, môžu v budúcnosti prejsť na tablety, notebooky a nositeľné zariadenia Apple. Môžu dokonca opustiť Android a kúpiť si telefóny iPhone.
Huawei tiež súťaží v rozpočtovom a strednom rozsahu. Na celom svete bude Xiaomi pravdepodobne tam, kde sa mnohí z týchto používateľov hrnú po tom, čo zanechajú Huawei za sebou. Tu v USA však Xiaomi nemá žiadnu stopu, takže Samsung, Apple a možno aj Google a OnePlus budú ich najlepšími možnosťami.

Najväčšie momenty v histórii telefónov Huawei
Pred májom 2019 bol Huawei na neuveriteľnej úrovni. Práve vydala jeden z najlepších telefónov, aký kedy vyrobila, a bola na dobrej ceste k dosiahnutiu svojho cieľa stať sa najväčším svetovým výrobcom smartfónov. Nižšie nájdete tri orientačné body v histórii telefónov Huawei, ktoré si budú vždy pamätať ako skutočné vrcholy.

Google Nexus 6P
Ako už bolo spomenuté, Google Nexus 6P bol smartfón navrhnutý spoločnosťou Google, ale vyrobený spoločnosťou Huawei. Jeho celosvetové spustenie predstavovalo prvýkrát, čo mnohí používatelia západného systému Android počuli toto meno. Aj keď mal telefón nejaké problémy (najväčší spor o bootloop), čas sa bude na Nexus 6P vždy s láskou pozerať.
Nexus 6P bol dovtedy jedným z najúspešnejších telefónov spoločnosti Google. Buď bol na vrchole alebo aspoň bol na zozname najlepších smartfónov roka vo viacerých publikáciách, vrátane Android Authority. V roku 2015 sme ho nazvali najlepším fotoaparátom na smartfóne s Androidom, aký si môžete kúpiť.
Úspech Nexusu 6P naznačoval, že Huawei by ho mohol vyrobiť v USA. K tomu samozrejme nikdy nedošlo. Nexus 6P bol však pre značku obrovským míľnikom.

Predbehnutie druhého miesta Apple
V druhom štvrťroku 2015 Huawei dosiahol niečo neočakávané: predbehol Apple a stal sa druhým najväčším výrobcom smartfónov na svete. Opäť, ak vezmeme do úvahy, že mnohí západní spotrebitelia nikdy predtým nepočuli názov „Huawei", bol to skutočný úspech.
Približne v tomto čase sa Huawei začal chváliť tým, že do roku 2020 bude najlepším výrobcom. Technicky to dosiahol veľmi krátko, ale zákaz Huawei tento náskok (a potom ešte nejaký) vzal skôr, ako sme videli rok 2021.
Napriek tomu nemožno poprieť vírový úspech spoločnosti, ktorý ju priviedol do tohto bodu. Keď spoločnosť v čomkoľvek predbehne Apple, ľudia majú tendenciu sedieť a všímať si to.

Huawei P30 Pro
V marci 2019 spoločnosť Huawei uviedla na trh svoje najnovšie vlajkové lode: rodinu Huawei P30. V tejto sérii Huawei P30 Pro vynikal nielen ako najlepší produkt v tejto konkrétnej línii, ale medzi všetkými telefónmi Huawei až do tohto bodu. Bol to obrovský hit kriticky aj komerčne.
Či už to bol ohromujúci dizajn, neuveriteľne výkonný fotoaparát alebo plynulý používateľský zážitok, Huawei P30 Pro si obľúbil veľa. V našej recenzii sme povedali, že „jeho výhody oproti konkurentom sú takmer nespravodlivé." Bol to bezkonkurenčný zázrak.
Skutočnosť, že telefón môže byť posledným svojho druhu, sa zdá byť smutná, ale vhodná. Ak sa chystáte ísť von na zariadení, nemôžete urobiť oveľa lepšie ako P30 Pro.

Nie také skvelé aspekty histórie Huawei
Napriek neuveriteľnému úspechu spoločnosti Huawei vždy existoval temný mrak, ktorý zatemňoval jej verejnú osobnosť. Právne problémy na celom svete, nejasné spojenia s Komunistickou stranou Číny a obvinenia zo špionáže sú len niektoré z problémov, ktoré majú spotrebitelia s firmou. Nižšie nájdete tri najväčšie kontroverzie okolo Huawei.

Zákaz Huawei
Súčasný zákaz spoločnosti Huawei v USA je bezpochyby najhorším incidentom v 34-ročnej histórii spoločnosti. V žiadnom inom bode sa investície spoločnosti do celého odvetvia nedostali tak blízko k okraju.
Ak USA nedajú spoločnosti Huawei trochu voľnosti, je veľmi možné, že Huawei bude nútený úplne opustiť globálny priemysel smartfónov. Samozrejme, stále by mohol predávať veľa smartfónov vo svojej rodnej Číne, takže to nie je tak, že by úplne opustil priemysel. Napriek tomu ide o dramatickú zmenu oproti tomu, čo spoločnosť pravdepodobne očakávala začiatkom roka 2019.
Ďalšie podrobnosti týkajúce sa telefónov Huawei
Ak ste sa dostali až sem, pravdepodobne viete o telefónoch Huawei a Huawei viac, ako keď ste začínali. Chceme sa však dotknúť ďalších dvoch vecí, ktoré sme ešte nespomenuli.

EMUI
Vzhľad Androidu Huawei je známy ako EMUI (vyslovuje sa „ee-em-you-eye"). Pôvodne sa to volalo Emotion UI, ale už sú to roky, čo Huawei používa túto značku.
Celkovo boli najnovšie verzie EMUI dobre prijaté spotrebiteľmi aj kritikmi. Je to výkonný vzhľad, ktorý ponúka veľa používateľskej kontroly, podobne ako niečo ako One UI od Samsungu. Zároveň sa príliš neodchyľuje od minimalistických dizajnových prvkov bežného Androidu.
Zákaz Huawei samozrejme spochybnil budúce vydania EMUI pre telefóny Huawei. Na konferencii Huawei Developer Conference v roku 2020 spoločnosť oficiálne spustila EMUI 11, ktorý je založený na Androide 10, nie na Androide 11, ako by sa dalo očakávať. V tejto chvíli si nie sme istí, ako mohol Huawei úspešne spustiť verziu EMUI založenú na Androide 11. Prečítajte si nasledujúcu časť, kde nájdete viac o tom, prečo.
Upgrady Androidu a bezpečnostné záplaty
Povaha Androidu s otvoreným zdrojom znamená, že Huawei môže používať operačný systém na ktoromkoľvek zo svojich produktov. Ako však čas plynul, mnohé z integrálnych funkcií systému Android sa stali neoddeliteľne spojené s vlastníkom systému Android, spoločnosťou Google. Používanie základnej verzie systému Android je ako také v poriadku, ale vydávanie aktualizácií a bezpečnostných opráv je o niečo zložitejšie.
Momentálne nie je jasné, ako bude spoločnosť Huawei schopná udržiavať svoje telefóny s Androidom aktuálne. Sme si istí, že už nemôže aktualizovať svoje staršie telefóny, t. j. tie, ktoré boli dodané s aplikáciami Google na palube. Je možné, že by mohol vydávať aktualizácie pre svoje telefóny, ktoré nepochádzajú od Googlu, ale nezískal by skorý prístup k týmto aktualizáciám. Bude tiež musieť testovať, meniť a potom distribuovať tieto aktualizácie samostatne.
Aj keď nie je nemožné, aby telefóny Huawei, ktoré nepatria spoločnosti Google, naďalej dostávali podporu pre Android, je jasné, že to nebude ľahká úloha. Harmony OS by mohol vyriešiť niektoré z týchto problémov, ale je relatívne isté, že aktualizácie Huawei budú pomalšie a menej časté ako u akejkoľvek inej značky.

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať