Menu

Motorola Moto G8 Plus: Prekvapenie do vrecka

Pridal Pridané 10.11.2019 20:00:36 Počet zobrazení 736

Procesor: Android 9.0 (Pie), Qualcomm SDM665 Snapdragon 665 (11 nm), Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver), GPU Adreno 610 Operačná pamäť RAM 4GB. Interné úložisko až 64GB. Displej: LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors, 1080x2280 pixels Dimenzie: 158.4 x 75.8 x 9.1 mm (6.24 x 2.98 x 0.36 in) Hlavná kamera: 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF, Laser AF 16 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide), dedicated video camera (1080p) 5 MP, f/2.2, (depth), LED flash, HDR, Panorama, video: 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) Selfie kamera: 25 MP, f/2.0, 0.9µm, HDR, video: 1080p@30/120fps Batéria: Non-removable Li-Po 4000 mAh USB: 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go

Motorola Moto G8 Plus: Prekvapenie do vrecka

Najväčší humbuk okolo Motoroly bol bezpochyby v čase kedy boli v rozlete mobily na prelome tisícročí. Od tej doby sme o nej viac počuli až teraz vďaka futuristickému skladaciemu modelu Razr. To ale neznamená, že táto firma robí zlé chytré telefóny. Síce nie sú tak vidieť ako telefóny iných firiem, ale čas od času ponúknu super vychytávky. Toho je dôkazom aj model Moto G8 Plus, ktorý pri testovaní dokázal prekvapovať maličkosťami, ktoré nakoniec dotvorili výsledné dojmy z telefónu.

Velikán s poctivou konštrukciou

Na prvý pohľad G8 Plus nijako nevyčnieva z radu iných chytrých placiek. Predná strana je v príjemnom pomere využitá 6,3palcovým IPS displejom. Aj napriek väčšiemu displeju sa však telefón v ruke drží naozaj príjemne. Nízka hmotnosť ani s plastovými bokmi nespôsobuje "lacný" pocit z telefónu, ale veľmi solídny.

Chrbát telefónu vyzerá prinajmenšom zaujímavo, za čo môže najmä farebný prechod. Jediná predávaná modrá varianta plynule prechádza vo veľmi tmavo modrej až čiernej. Na pravom boku telefónu sa potom nachádza dvojtlačidlo pre reguláciu hlasitosti a tlačidlo pre zamykanie obrazovky. Ich umiestnenie je ideálne a k pohodlnému nahmataniu zamykacieho tlačidla dopomáha aj jeho zdrsnený povrch.

Na chrbte sa ďalej nachádza čítačka odtlačkov prstov s logom Motoroly, ktorej skvelé umiestnenie nemožno ani slovami opísať. Pri akomkoľvek úchope nie je problém čítačku spoľahlivo nahmatať a na prvý pokus odomknúť telefón. Čítačka funguje naozaj rýchlo, a to dokonca aj pri vlhkých či trochu zašpinených prstoch.

Vedľa čítačky sa potom nachádza trojica fotoaparátov. Celý modul so šošovkami nanešťastie nemálo vystupuje, takže bez obalu sa vám G8 Plus bude neustále kolísať na stole. Niekoho by mohla zamrzieť absencia certifikácie vodeodolnosti, ktorou sa často pýšia aj telefóny nižších tried, pokiaľ ale s telefónom nebudete chodiť do sprchy alebo sa s ním potápať, nič by sa mu stať nemalo.

V balení telefónu nie je nič neobvyklé, snáď len okrem priehľadného silikónového krytu, ktorý telefón spoľahlivo chráni ako po hranách, tak i na chrbte. Nechýba nevyhnutná literatúra v niekoľkých jazykoch a nabíjací kábel s adaptérom, ktorý podporuje TurboPower, teda rýchle dobíjanie telefónu.

Motorola Moto G8 Plus šikmo

Displej, na ktorý sa krásne pozerá

6,3palcový IPS displej s pomerom 19: 9 je naozajstný dlháň, avšak užívaniu telefónu to neubližuje. Pozorovacie uhly sú výborné, jemnosť 400 ppi je naozaj úžasná a na displej sa proste s radosťou pozerá. Vďaka tenkým rámčekom nie je telo telefónu navyše nejako prerastené. Na protiľahlí roh palcom síce nedosiahnete, ale to môžete nahradiť zmenšeným režimom, ktorý možno vyvolať jednoduchým gestom.

Rolu v pohodlnosti držbe hrá aj prijateľná váha zariadenia 188 gramov. Vypichnúť treba aj čitateľnosť na priamom slnku, kedy na telefóne ostáva všetko čitateľné. Zobrazenie čiernej síce nie je ideálne, ale ak nie ste v absolútnej tme, tak to zas tak nevadí.

Motorola ponúka niekoľko funkcií, ktoré vám spohodlnia prácu s displejom. Môžete si nastaviť akúsi náhradu za always-on displej, ktorým sa pýši väčšina telefónov s OLED technológiou. Ten však u G8 Plus funguje len tak napoly. Hlavným mínusom je totiž to, že sa pri aktivácii rozsvietia všetky pixely po celej ploche zobrazovača.

Always-on sa spúšťa pri akejkoľvek interakcii s mobilom, či už stlačením ľubovoľného tlačidla alebo pohnutím zariadení. Druhá možnosť bohužiaľ funguje až moc citlivo a displej sa vám rozsvieti po každom najmenšom šklbnutí s telefónom. Ak si teda mobil položíte vo vlaku na stolík, počítajte s neustálym rozsvecovaním displeja - a teda aj rýchlejším vybíjaním baterky.

Plynulé prostredie a úžasné Moto Mods

G8 Plus prichádza z predinštalovaným Androidom 9, ktorý je v telefóne v takmer čistej podobe, obohatený o niekoľko gest a vychytávok priamo od Motoroly. Všetko funguje veľmi plynulo a ani pri vyššom počte spustených aplikácií sa telefón nezadýcháva.

Procesor Snapdragon 665 od Qualcommu spoločne so 4 GB RAM bez problémov zvláda všetky základné aj mierne zložitejšie úkony, vrátane plynulého chodu herných titulov ako sú Real Racing a podobne. Telefón je predávaný iba v jedinej pamäťovej variante, a síce 64 GB. Tú možno našťastie navýšiť MicroSD kartou až na 512 GB. Na to, v akej cenovej kategórii sa pohybujeme, si telefón pri testovaní viedol jednoducho skvele.

Najviac využívaná "bonusová" funkcia od Motoroly bola zapínanie svetla pomocou dvojitého zatrasenie s mobilom, ktoré funguje tak pri zapnutom, tak i zhasnutom displeji. Zo začiatku je nutné prísť správnemu pohybu na kĺb, akonáhle si ale zvyknete, tak všetko funguje spoľahlivo a rýchlo. Medzi ďalšie šikovné gestá patrí screenshot kliknutím tromi prstami, zapnutie režimu Nerušiť otočením telefónu alebo prebudení telefónu jeho zdvihnutím.

Užitočná je aj možnosť stiahnuť notifikačnú lištu prejdením po čítačke odtlačkov prstov na chrbte. Ovládanie prostredia je primárne nastavené na tri tlačidlá pri brade telefónu, možno si ale zvoliť aj ovládanie celého systému jednoduchými gestami, ktoré dobre poznáte z iných telefónov.

Motorola Moto G8 Plusuhly

Dvojdňová výdrž? môže byť

Moto G8 Plus je naozajstný držiak. 4 000mAh batérie až si odvyknete dávať telefón každý večer na nabíjačku. Dva dni bežného používania totiž nie sú vôbec žiadny problém, pri náročnejšom používaní vás telefón odprevadí minimálne do večera, kedy nejaká tá šťava v akumulátore rovnako ešte zostane.

Čo poteší ešte viac je dodávaná rýchlonabíjačka, tá dokáže zariadenie nabiť ešte rýchlejšie. Nutné je ešte spomenúť, že to všetko je možné vďaka prítomnosti konektoru USB-C na spodnej hrane telefónu a dodávanému 18W adaptéru. Bezdrôtové nabíjanie však v tejto cenovej kategórii prakticky neexistuje.

Až moc hlasné reproduktory?

Stereo reproduktory ani v dnešnej dobe nie sú zďaleka u telefónov štandardom a ich prítomnosť vnímame častejšie skôr u vlajkových topmodelov. O to viac poteší, že G8 Plus ich má. A tak rovnako, ako si ich zamilujete, ich začnete aj nenávidieť. Zvuk z nich je naozaj pekný (na danú cenovú kategóriu), stereo pomáha priestorovému vnímaniu a je tak veľmi, veľmi hlasný.

Tu je však ten kameň úrazu - viac než najvyšší stupeň hlasitosti asi väčšina z nás používa ten najnižší stupeň, najmä pri sledovaní videí v čase, kedy by ste mali spať. Aj na tomto stupni hlasitosti však telefón hrá tak hlasno, že nie je problém ho o jednej ráno počuť aj cez zavreté dvere. Za zmienku stojí ale fakt, že k telefónu možno pripojiť slúchadlá pomocou 3,5 mm jacku, čo môže situáciu čiastočne kompenzovať.

Štyri - teda - tri priemerné fotoaparáty

Hoci sa môže zdať, že sú na tele šošovky štyri, v skutočnosti sú iba tri. Najviac vás asi bude zaujímať, že hlavný 48Mpx snímač, ktorý slúži pre všetky základné úkony. Funguje na princípe skladanie štyroch pixelov do jedného, čo vo výsledku vytvorí 12Mpx fotografiu. Tá je za dobrých svetelných podmienok ostrá.

Pokiaľ sa jedná o nočné fotenie, je tu k dispozícii nočný režim, ktorý sa skôr neosvedčil, pre fotenie fotiek je totiž kvôli vysokému šumu nepoužiteľný. Druhý 5Mpx fotoparát slúži pre portrétne snímky s rozmazaným pozadím. Aj sú skôr priemerné.

Zaujímavejšia šošovka, je ale tá najväčšia, ktorú Motorola prezentuje ako akčnú kameru. Dokáže totiž zaznamenať dianie v uhle 117 stupňov a eliminovať roztrasenie obrazu. Meno "akčná kamera" si fotoaparát vyslúžil aj pre štýl nahrávania videa, keď pre záznam videa na šírku sa telefón drží na výšku.

Na akčné zábery je toto držanie rozhodne oveľa pohodlnejšie a za toto Motorole patrí obdiv. Čo je však otázka, je to, prečo s touto šošovkou nejdú zhotovovať širokouhlé fotky. Popravde to trochu zamrzí, lebo to nie je nič, čo by správna aktualizácia nemohla spraviť. Akčná kamera dokáže natáčať Full HD videa so 60 snímkami za sekundu, pričom hlavná šošovka zvládne aj 4K, ale len s 30 snímkami za sekundu.

Predný fotoaparát je jediný a nachádza sa v kvapkovitom výreze v tvare písmena "U". Má rozlíšenie 25 Mpx a musí sa uznať, že fotí veľmi pekne. Pri dobrých svetelných podmienkach sú selfies pekne ostré a dokonca oproti hlavnému snímaču na chrbte má príjemnejšie podanie farieb, ktoré je bližšie realite. Ani v tme nie sú selfíčka úplne márne - a hoci je na nich vidieť šum, stále sú použiteľné.

Motorola Moto G8 Plus Foto

Zlatý stred všetkého

Motorola Moto G8 Plus bola naozajstným prekvapením. Za približne prijateľnú sumu dostanete svižný smartphone, ktorý vás prevedie aj dvoma dňami na jedno nabitie a ešte s ním môžete robiť krásne fotky. Telefón pekne odráža filozofiu, ktorú sa Motorola snaží vyznávať, a síce vyrábať poctivé telefóny za lákavé ceny.

Pri kúpe G8 Plus totiž nedostanete síce to najlepšie, ale dostanete od všetkého niečo a keď sa tak zamyslíte, tak vám na telefóne vlastne vôbec nič nechýba. Fotoaparát, displej aj výkon by síce mohli byť o niečo lepšie, to by však zase telefón musel byť zaradený do inej cenovej kategórie.

A čo konkurencia?

V strednej triede je konkurenčných telefónov naozaj veľa, avšak vždy niečo chýba. Ako najviac konkurencieschopný telefón je Nokia 7.2, ktorá má veľmi podobné špecifikácie, až na procesor. Ten je v Nokii 7.2 Snapdragon 660.

Na druhej strane vám fínsky výrobca ponúka program Android One, vďaka ktorému máte na nejakú dobu zaistené aktualizácie medzi prvými. Taktiež ani Xiaomi Mi 9 Lite, ktorý sa pýši o rad vyšším procesorom a Super AMOLED displejom. Niekoho by však mohla odradiť nadstavba MIUI.

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

TV musí byť zabalené v krabici aj s polystyrénmi

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať