Menu

Honor 9X prerábka známeho do elegancie

Pridal Pridané 22.10.2019 22:07:10 Počet zobrazení 786

ŠPECIFIKÁCIA Verzie: STK-LX1 Procesor: HiSilicon Kirin 710F (12 nm), Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) GPU: Mali-G51 MP4 Operačná pamäť RAM až 6GB. Interné úložisko až 128GB. Displej LTPS IPS 6,59"LCD 1080 x 2340 pixels Dimenzie: 163.5 x 77.3 x 8.8 mm, 197g. Hlavná 3 kamera: 48 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, (depth) Selfie kamera Motorized pop-up 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3", 1.0µm Batéria: Li-Po 4000 mAh. USB-C 2.0

Honor 9X prerábka známeho do elegancie

Značka Honor sa snaží profilovať ako "výrobca telefónov pre mladých s citom pre štýl". O tom, ako veľmi to na Honor sedí, nech rozhodnú zákazníci svojou priazňou. Jedno, je ale jasné - ich najnovší telefón Honor 9X sa tohto kréda snaží držať, kým mu sily stačia. Ako veľmi pohne s preferenciami mladých ľudí, ktoré nebýva jednoduché uspokojiť? To ukáže naša recenzia!

 

Parťák pre parádu

Keď je vašou snahou zacieliť na generáciu mladých dospelých, určite nebudete vyrábať na prvý pohľad nudný telefón. Čiernu placku s nenápadným dizajnom a nulovou extravaganciou by vám asi mladí zrovna nehltali. Aj keď tu asi nejde zase toľko o vek, ako skôr o osobnosť zákazníka. Ale, do predajnej stratégie Honoru zabrusovať nebudeme. Honor 9X ale určite nie je nudný. Jednak je ponúkaný v zaujímavej modrej (ešte teda v čiernej, ale tá nie je tak zábavná) a predovšetkým povrch pod krycím sklom chrbta je vyvedený do maličkých kosoštvorcov, ktoré tak pri nasvetlení tvoria písmeno "X", akože "Honor 9X". Dizajnový prvok je to pekný, nesmiete ale potom telefón narvať do nepriehľadného krytu, ktorý by vám túto grafickú fajčiarsku delikatesu zakryl.

Nie je to však jediná extravagancia. Tá hlavná sa odohráva na hornej lište. Okrem slotu pre nano SIM kartu a MicroSD, prípadne druhú nano SIM, tam nájdete aj vysúvací modul prednej selfie kamerky. To je asi najväčší a najzaujímavejší prvok telefónu. Vzhľadom k tomu, že Honor sa dlho držal okrúhlych výrezov a priestrelu, je prekvapením, že sa odhodlal k tzv. konštrukciu pop-up. Ale čo už, negatív táto vychytávka veľa nemá a hlavnou prednosťou je samozrejme to, že vďaka tomu Vám prinesie veľký displej bez rušivého výrezu. Pretrváva však strach z toho, čo sa stane, keď sa do medzierky medzi telom a mechanicky vychádzajúcich častí dostane nejaká nečistota alebo snáď zrnká prachu. O spracovanie som sa už trochu oprel. Tak teda, telefón je z kovu, plus má plastovo-sklenené tabuľky na chrbte a vpredu. Tá zadná, ale vyzerá po pár týždňoch testovania ako po bitke. Telefón sa neprofiluje ako žiadny macher, čo skočí do vody alebo sa okúpe v piesku - a do ničoho z toho sme ho ani nenútili. Ale pri bežnom používaní sa chrbát poškriabal natoľko, až to pripomína nekvalitný polykarbonát. Asi ide o sklo, ale pekne slabé.

Inak, je ale dizajn a spracovanie telefónu celkom obstojné. Pri teste pevnosti sa nijako neprehýba, nevŕzga a dokonca si myslím, že keby ste ho chceli holými rukami skutočne zlomiť, dá vám to celkom prácu. Istoty ako USB-C, audiojack alebo rýchla a skvele dostupná čítačka odtlačkov na chrbte samozrejme pri telefóne z rady Honor X nemôžu chýbať. A ako posledný bod materiálového hodnotenia by som rád povedal, že sa telefón veľmi dobre drží, a to vďaka skoseným zadným hranám a pretiahnutému pomeru strán 19,5: 9.

 

Honor 9x

 

Rovnaká paráda ako pred rokom

Jedného by mohlo napadnúť, že displej je to najdôležitejšie na mobilnom telefóne. Je jedno, čo na telefóne robíte, ale vždy k tomu využívate displej. Aj preto zamrzí, že displej ako taký, ergo kvalitu jeho zobrazenia, výrobca pri modeli Honor 9X oproti minulej generácii vôbec nevylepšil. Názorná ukážka za pomocou tabuľkových údajov: Honor 9X má 6,59palcový LTPS LCD displej s rozlíšením 2340 x 1080 pixelov (teda Full HD +), k tomu pomer strán 19,5: 9. Predchodca Honor 8X má displej na chlp rovnaký, rozdiel je len vo veľkosti (6,5 palca oproti terajším 6,59 palcom).

Veľkou novinkou je potom zbavenie sa výrezu. Ten bol pri minuloročnom rade celkom veľký a niekomu tak mohlo prísť nevhodné, že zaberá nejaký ten priestor. S tým deviata generácia bojuje vysúvacou prednou kamerou, o ktorej už bola reč. Nepriatelia výrezov dozaista zaplesajú, ale mimo to je obrazovka skutočne rovnaká a inováciu v tomto ohľade tak Honor 9X videl tak možno oknom z prechádzajúceho čínskeho Maglevu.

Nebuďme, ale takí negativisti. Čo je podstatné, že displej funguje a obraz na ňom je ostrý a dobre viditeľný aj na priamom slnku na pravé poludnie. Iste, OLED to nie je, aj keď by sme si ho priali (a to nielen kvôli tmavému režimu!), ale cena telefónu by potom vystrelila cez únosnú hranicu. Takto je to displej s tenkými rámčekmi a obligátnou bradou, ktorý skvele zapadá do koncepcie strednej triedy.

 

Inovácia bez srandy

A keď už je reč o inováciách a zlepšení, ťažko by niečo také na telefóne človek našiel. Veď operačná pamäť o hodnote 4 GB zostala z minula, rovnako ako čipset. Ten si síce pridal k názvu písmenko značiace nejaký ten pokrok, v praxi, ho ale nezaznamenáte a s čistou RAM je priechod systémom a používanie telefónu rovnaké ako pred rokom. Ani číselný údaj 170 tisíc bodov z AnTuTu nenaznačuje ktovieaký pokrok. Samozrejme, že výkon je pre užívateľov viac než dostačujúci. Sociálne siete, internet, video a vyskúšali sme aj graficky náročné mobilné hry, ako napríklad Harry Potter: Wizards Unite alebo PUBG. Samozrejme, že telefón sa pri používaní zadýchal a plynulosť nebola zrovna najlepšia, ale aj to je daň za veľmi prijateľnú cenu. Inými slovami: možno nebudete mať najvýkonnejší telefón, ale na druhú stranu zvládne všetko, čo po ňom budete chcieť, a vy ešte ušetríte. Čerešničkou na torte sú potom budúce aktualizácie na Android 10 a EMUI 10. Prečo novším systémom Honor 9X nedisponuje už pri svojom vstupe na trh, to sa nás nepýtajte.

Veľkou devízou podobných smartphonov je potom výdrž. Sľubný kokteil namiešaný z úsporného, ale výkonom dostačujúceho procesora, LTPS displeja a niekoľkých ďalších vyváženosťou, je zodpovedný za to, že telefón v optimálnom prípade vydrží pokojne aj vyše 35 hodín bez nabíjačky. V praxi tak môžete dva dni byť úplne v pokoji a nebáť sa, o čo všetko prídete, keď sa vám vybije batéria. Jediné negatívum slušného 4 000mAh akumulátora je to, že úplne ignoruje trend rýchlonabíjania a bezdrôtového nabíjania.

 

Honor 9X napájanie

 

Šikula s pár nedostatkami

Zatiaľ sa Honor 9X profiluje ako dobre zrecyklovaný minuloročný model. Ako ale asi správne tušíte, vylepšenie sa týka hlavne a možno len fotoaparátu. A to nielen v kvalite, ale aj v kvantite. Oproti svojmu staršiemu bratovi totiž 9Xko disponuje troma kamerami: okrem 48Mpx hlavného snímača je to ešte 8 Mpx širokouhlý objektív a 2Mpx hĺbkový snímač pre bokeh efekt.

Ale pozor, nie je všetko zlato, čo sa blyští. Možno si spomeniete, že Honor 8X podával výborné výkony za optimálneho prirodzeného svetla, vo vnútri budov však kvalita išla trochu dole. Je to škoda, ale presne to sa deje aj fotkám na Honore 9X. Na priamom vonkajšom svetle je fotka aj celkom preostrená, vnútri, sa ale dvíha frekvencia šumu na miestami, až únosnú hranicu. Inak sú, ale fotky celkom publikovateľné. Je mi však povinnosťou uznať, že v tejto cenovej kategórii sa dá na smartphone nájsť oveľa lepší fotoaparát. Výhrady mám aj k prednej kamere, ktorá úplne nezmyselne presýti farby na fotkách, keď napríklad viditeľne tmavo modrá košeľa sa na fotke zmení v niečo medzi námorníckou modrou a čiernou. Zmiešané pocity panujú aj keď príde reč na nočný režim. Ten síce Honor vie, ale zostáva otázkou, či nie je skôr do počtu. Pred a po stlačení spúšte totiž nesmiete s telefónom ani trochu pohnúť, čo je celkom herkulovská úloha. Jednoducho povedané, z piatich nočných fotiek je publikovateľná jedna - a to sa musíte dosť snažiť.

Inak ešte zostáva portrétny režim, ktorý má Honor relatívne slušný - akože by aj nie, keď k tomu má priamo predurčený 2Mpx fotoaparát. Zaujímavý je aj režim clona, pod ktorým sa skrýva režim portrétu, ale nie pre ľudí, ale pre veci a objekty. Keď to niekto využije, tak budiš. Video vie Honor 9X najlepšie v 60 FPS pri rozlíšení Full HD a to je tak najviac, čo z neho chceme vytrieskať. Na záver snáď len slovo o fotoaplikácií, ktorá je rovnaká ako celý systém - funguje plynule, vycibreným dizajnom je však nepobozkaná a navyše je príšerne otravné neustále upozorňovanie, aby som telefón držal pri fotení pevne. Aj keď tak robím, tri z piatich fotiek sú rovnako rozmazané.

 

Honor 9X fotoaparát

 

Dobrý, ale opakovaný vtip

Po pár týždňoch testovania môžeme povedať, že hlavný problém telefónu bude, vystúpiť z tieňa predchodcu Honor 8X, ktorý bol jedným slovom skvelý. Tohtoročná generácia Honor 9X je produkt veľmi dobrej recyklácie. Niečo ako keby sa minuloročná osmička prezliekla do novšieho kabátika, trochu povyrástla, odhodila výrez a pribrala jeden ďalší fotoaparát. Zmien je samozrejme viac a pri bežnom používaní sú skutočne vidieť - za všetky potrebné je fotoaparát. Je mi ale ľúto, že z novinky pre nadchádzajúcu sezónu nie sme tak unesení, ako sme boli z de facto rovnakého telefónu vlani.

A to je asi ten hlavný dôvod. Dvakrát opakovaný vtip, aj keď je naozaj dobrý, už nikdy nebude tak vtipný. A vážne si nemyslím, že spoločnosť Honor nemá na to prekonať úspech minuloročného modelu. Pravdou však zostáva, že ako prostriedok k prekročeniu tieňa minuloročnej generácie nefunguje Honor 9X úplne dobre. Pokiaľ, ale očakávate nový telefón s úplne dostatočnými parametrami, relatívne podareným fotoaparátom a moderným poňatím v podobe vychádzajúcej prednej kamerky, Honor 9X určite skúste. Vďaka nízkej cene sa s konkurenciou bude biť o posledného zákazníka.

Diskusia

(0 komentárov)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať