Menu

iPhone 11 Pro Max - tu platí, že väčší je lepší

Pridal Pridané 10.10.2019 13:29:00 Počet zobrazení 756

Verzie: A2218, A2161, A2220 Procesor: iOS 13, upgradable to iOS 13.3, Apple A13 Bionic (7 nm+), Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder), Apple GPU (4-core graphics) Operačná pamäť RAM 4GB. Interné úložisko až 512GB. Displej: Super Retina XDR OLED capacitive touchscreen, 16M Colors, 1242 x 2688 pixels Dimenzie: 158 x 77.8 x 8.1 mm (6.22 x 3.06 x 0.32 in), 226g Hlavná kamera: 12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.0, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 12 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) Selfie kamera: 12 MP, f/2.2, 23mm (wide) SL 3D, (depth/biometrics sensor), HDR, video: 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS Batéria: Li-lon 3969 mAh. USB Power Delivery 2.0

iPhone 11 Pro Max - tu platí, že väčší je lepší

iPhone 11 Pro Max je celkovo už šiestym veľkým a zároveň druhým iPhonom bezrámčekovej éry. A tak zatiaľ čo klasický a menší Pro nemá čo do rozmerového porovnania väčšej konkurencii, iPhone 11 Pro Max je na tom inak.

Väčší iPhone má oproti tomu menšiemu niekoľko nesporných výhod. A tiež nevýhod. O tom bude vlastne celá táto recenzia. Bude však zaujímavé sledovať ešte to, ako s týmito výhodami naložil samotný výrobca, hlavne ak hovoríme o funkciách v systéme iOS. Benefity ako väčší displej pre lepšiu produktivitu či kapacita batérie, tie sú dané samotnými rozmery. Ale čo Apple, dokázal pre väčší iPhone vymyslieť a aj pár argumentov, prečo dať prednosť iPhonu s priezviskom "Max" pred klasickým 11 Pro?

Jablko na steroidoch

iPhone 11 Pro Max je vlastne iba zväčšený model 11 Pro. Chrbát je tak rovnako zo skla s príjemnou matnou úpravou. Tá nie je len príjemná na dotyk, ale aj odolnejšie ako klasické lesklé sklo. A to hlavne proti škrabancom, ktorým odoláva podobne ako napríklad smartphone Google Pixel 3 ak sa objaví škrabanec, stačí zotrieť handričkou a po menších ryhách nie je ani stopy. Zaujíma to ale vlastne vôbec niekoho? Väčšina užívateľov rovnako investuje väčší či menší obnos peňazí do obalu, ktorý prekrásny dizajn chrbta skryje, ale aj ochráni.

Najväčším tŕňom v oku je nepochybne nové rozloženie fotoaparátov. Ľahko vystúpený štvorcový modul v sebe skrýva trojicu šošoviek, duálnu LED diódu a mikrofón. Po týždni testovania môžem za seba povedať, že dizajn rozloženia fotoaparátov ma nijako neuráža a naživo vyzerá oveľa lepšie. Na druhú stranu sa mi duálne rozloženie kamier pri minulej a predminulej generácií páčilo asi o chĺpok viac. Záleží však na guste každého z nás. Je až trochu prekvapujúce, keď sa stretávam s názorom, že Apple už tretí rok opakuje rovnaký dizajnový jazyk. Na prednej strane áno, tam sa žiaľ už tretím rokom nič nezmenilo. Chrbát je však de facto celý nový. Máme nový matný povrch mliečneho skla, tiež prepracovaný fotomodul, a zabudnúť by sme nemali ani na nové umiestnenie loga, ktoré sa z hornej polovice posunulo priamo do stredu. Čo tým Apple sleduje, to v tejto chvíli nevieme, ale jedná sa o príjemný detail, ktorý dokresľuje, že aj inštalácia loga je dôležitý aspekt estetickej vizitky produktu.

 

Teraz k tomu najdôležitejšiemu. Oceľová konštrukcia aj tlačidlá na bokoch zostali, rovnako ako obligátny hardvérový prepínač či dolná dvojica skrutiek. Aj napriek tomu mám ale z väčšieho iPhonu 11 Pro Max úplne iný pocit, než z relatívne malého iPhonu 11 Pro. V rukách totiž držíte naozaj veľké zariadenia, a to pri uhlopriečke 6,5 palca nie je zase taká samozrejmosť. Tým chcem povedať hlavne to, že iPhone vlastne mohol byť oveľa menší, keby Apple ustúpil s rámčekmi a roztiahol pomer displeja k prednej strane. V súvislosti s tým je však potrebné povedať niekoľko viet. iPhone 11 Pro Max je veľký, skutočne veľký a vo vrecku alebo v ruke bude poznať. Navyše, ak prechádzate z minulého iPhonu XS Max o prípadných dôvodoch ešte bude reč - mali by ste vedieť, že nejdete do toho istého. Nový iPhone narástol po všetkých stranách o pol milimetra, čo pri simultánnom nosení oboch telefónov môže byť poznať a nový iPhone sa tak sám posunul na post najväčšieho iPhonu vôbec.

 Iphone 11 Pro Max uhly

Väčší displej, väčšie možnosti

Najväčšia iPhone v histórii. To možno znie skvele, ale veľkosť by bola zbytočná nebyť vzniknutého displeja. A vedzte, že rozdiel medzi iPhonom 11 Pro a variantom Max vo veľkosti displeja je pri používaní až priepastný. Pre dôkaz jednoduché číselné porovnanie: iPhone 11 Pro má displej s uhlopriečkou 5,8 palcov - naproti tomu iPhone 11 pro Max má uhlopriečku 6,5 palca. A to je jednoducho poznať. Pokiaľ ste, ale človek rovnakého zamerania ako ja, budete tento rozdiel milovať.

Veľký displej sa hodí pre prácu aj pre zábavu. Konzumácia textov, videí, obrázkov (a hlavne fotiek vyfotených iPhonom!), Hranie hier, to všetko je na väčšom displeji jednoduchšie, príjemnejšie. Nehovoriac o aktivitách ako je písanie, ďalej editácia textov, úprava fotiek a ďalšie. Takto by sa dalo pokračovať pokojne hodinu.

A aký je vlastne displej telefónu na pohľad? Aj keď sa to javí ako omieľané klišé, odpoviem takto. Apple vždy patril - a stále patrí - k výrobcom s najlepšími displejmi. Kalifornský gigant si nechal pre svoje tohtoročné iPhony vyrobiť OLED panel, ktorý nazýva Super Retina. A aby bolo inováciám učinené zadosť, dostali displeje iPhonov 11 Pro a 11 Pro Max ešte prívlastok "XDR". Upgrade od minulej generácie sa tak mal dotknúť hlavne farebnosti a rozmanitosti farieb, čo síce znie pekne, ale bez priameho porovnania rozdiel oproti minuloročným iPhonom nespoznáte. Našťastie sú displeje stále tak pekné, že sa dajú porovnávať aj s aktuálnou špičkou v podobe Samsungu alebo Huawei.

Systém radosť pozerať aj používať

Najväčšou devízou Applu bol a je vlastný systém iOS. Tento operačný systém je to, čo robí z iPhonov iPhony. Je to dôvod, prečo si Apple vystačí pokojne so 4 GB RAM, a rovnako ide o najplynulejšie mobilné zariadenia na trhu - akože by aj nie, poháňa ho 6jádrový čipset A13 Bionic, najvýkonnejší na trhu. Apple s iOS razí tú istú cestu ako Google s čistým Androidom - teda jednoduchosť, priamočiarosť a spoľahlivosť. Druhým aspektom, prečo má Apple dosť možno najlepší systém, je jeho pretkanosť s ďalšími pridruženými systémami, ako je MacOS na počítačoch od Apple, watchOS na hodinkách alebo tvOS na televíziu. Ak máte viac ako jedno zariadenie od Applu, bezpečne viete, o čom je reč.

Teraz ale k tomu, o čo tu ide. Je iOS 13 nejako upravený pre používanie na väčšom displeji? Áno aj nie, to je tak asi najlepšie, hoci je to silne alibistická odpoveď. Niektoré funkcie totiž nie sú vidieť na prvý pohľad a po ich objavení zistíte, že sú vlastne skôr kozmetické. Po nejakom čase skúšania však narazíte na ich druhú stránku, ich hlbšiu podstatu, vďaka ktorej vlastne môžu byť dosť nápomocné.

Najzaujímavejšou fíčurou oproti malým iPhonům je pri tých väčších možnosť používať určité natívne aj doinštalovateľné aplikácie v režime landscape, teda na šírku. Aplikácie vám potom ponúknu pohľad na viac vrstiev, čo môže vo finále uľahčiť prácu. Toto zobrazenie si Apple vyskúšal pri predchádzajúcich verziách iOS na iPadoch a preniesol ich aj na väčšie iPhony. Podporuje ho väčšina systémových aplikácií, ako je galéria, nastavenie, správy, kalendár, mapy alebo poznámky.Príjemným zistením je, že túto funkciu ovláda napríklad aj Facebook Messenger. Súpis podporovaných aplikácií tretích strán však nie je tak dlhý a bohužiaľ čoskoro zistíte, že aplikácie, ktoré toto vedia na Androide, na iOS zostávajú v režime na výšku. Aj to je ale snáď len otázka času.

Na druhej strane ale Apple priamo brilantne zvládol pomôcky pre ovládanie veľkého iPhonu jednou rukou. Pre zmenšenie obrazovky stačí kdekoľvek v systéme svajpnúť pár centimetrov nad dolným rámčekom nadol, čo obsah stiahne do polovice displeja. Perfektne navrhnutý je aj režim jednej ruky pri klávesnici, kedy sa vám litery zmrštia k sebe a vy na všetky dosiahnete ľahšie jednou rukou. Ak sa všetky tieto vychytávky ako užívateľ naučíte dobre používať, nebude vám robiť problém ovládať veľký iPhone 11 Pro Max pokojne aj jednou rukou.

Iphone 11 Pro Max farby

Biometria skvelá, ale ...

Vetu či dve by som rád nápísal aj o čítačke Face ID. Tá je opäť výborná, Apple ju vraj ešte zrýchlil a spresnil. Prečíta vás aj keď si necháte narásť fúzy, prípadne nasadíte šiltovku či slnečné okuliare. Len jej to v takýchto neobvyklých prípadoch trochu viac trvá. Ale čo už, hlavná je v tomto ohľade presnosť, a tá je vynikajúca. Ku smole užívateľov, ktorí chcú telefón používať aspoň polovicu času v režime na šírku, musím prísť s podstatným vyhlásením. Čítačka tváre Face ID, akokoľvek výborná a presná, na šírku stále nefunguje a ak ste tak zvyknutí nastúpiť do auta a umiestniť iPhone do držiaka pekne na šírku, odomykať budete musieť kódom.

Batéria- doslova najväčšia zmena

S narastenými rozmermi sa pochopiteľne spája aj to, že narastie miesto vo vnútri tela pre uloženie komponentov. A Apple presne vie, ako vzniknutý priestor zaplniť. Už pred pár rokmi vyvinul špeciálnu článkovitú batériu, ktorú nájdeme v novších MacBoococh. Podobnú technológiu využil Apple aj pri tohtoročných iPhonoch. Výsledkom je batéria s kapacitou bezmála 4 000 mAh.

Preskočme klasiku, ktorú pozná už každý - iPhone 11 Pro (Max) má nový adaptér s USB-C, ale v telefóne je stále zdierka pre Lightning. To je prešľap a všetci to vieme. Adaptér dodávaný priamo v balení má ale 18W výstup, takže rýchlonabíjanie je hračka; a Apple samozrejme nezabudol ani na bezdrôtové nabíjanie.

Teraz ale k tomu, čo vás všetkých najviac zaujíma: ako je na tom iPhone 11 Pro Max s praktickou výdržou. Veľký iPhone jedenástej série dokáže prežiť v pohode celý deň, a to je u jabľčkových smartphonov, ktorý nikdy nepatrili k veľkým držiakom, prekvapivý úspech. Ráno o 7-dmej odpojíte iPhone z nabíjačky, večer okolo 22. hodiny sa ozve posledných 30%. A to pritom iPhone celý deň udržuje spojenie s hodinkami Apple Watch, zobrazuje OLED displej a tiež pokojne aj štvrtku dňa prehráva hudbu do Bluetooth slúchadiel. Posun je zjavný a ak vám ide o výdrž, väčší iPhone je pre vás to pravé.

 Inovácia ideálnym smerom

Veľmi diskutovanou témou je pochopiteľne aj fotoaparát. Tu sa ale musíme zdržať porovnávania s menším iPhonom 11 Pro (čo je trochu proti myšlienke tejto recenzie) pretože fotoaparát je na oboch modeloch jedna ku jednej identický. Ponúka trojicu kamier, jednu hlavnú, druhú ultra širokouhlú a tretou kamerou je teleobjektív s 2x optickým zoomom. Pochvalu si fotky, ktoré iPhone produkuje, rozhodne zaslúži. Za ideálnych svetelných podmienok je fotenie doslova radosť. Fotky sú na výsosť ostré a dobre farebne nasýtené. Umelá inteligencia navyše robí svoje divy, ale fotky nie sú nijako prekrášlené, ako to robia napríklad telefóny od Huawei. Niekomu však nemusí sedieť ovládanie, ktoré je klasický applovské - nedáva teda takú voľnosť užívateľovi - a nastavenia fotoaparátu nenájdeme vo fotoaplikacií, ale musíme pre to zamieriť do nastavenia. Detail, ktorý ale používatelia konkurenčnej platformy neváhajú proti iPhonom vytasiť.

Novinkou sú hlavne režimy fotoaparátu. Predovšetkým širokouhlé fotenie, kvôli ktorému Apple musel pridať tretiu kameru. Širokouhlý objektív robí minimálny (d) efekt rybieho oka, navyše sa dá medzi režimami klasika, širokouhlý a zoom jednoducho prepínať aj napríklad počas natáčania videa, čo pri konkurencie nie je tak bežné. A kalifornský výrobca prináša tiež príjemnú funkciu zaberanie okrajov, kedy stačí vyfotiť klasickú ne-širokouhlú fotku, a až po vyfotení sa môžete rozhodnúť, že z fotky urobíte širokouhlú parádu. Výborná je aj selfie kamerka, ktorá však nepriniesla toľko zmien a jej inovácia je predovšetkým funkcia Slowfie, teda spomalený záber vašej tváre. Zábava? To áno, ale inak nič, čo by ste použili ako argument k nákupu.

Fotenie večer nie je za trest!

A tak rovnako ako veľmi žiadanou funkciou v iOS 13 je tzv. Tmavý režim, pri fotoaparáte je to režim pre nočné fotenie. Ten funguje brilantne a iPhony sa tak konečne môžu pridať do elitnej partie nočných živočíchov. Avšak pozor, režim pre nočné fotky funguje trochu inak ako u konkurencie z Číny alebo z Kórey. iPhone potrebuje pre fotenie nočných snímok hoci aj minimálne svetlo, aby s ním dokázal rozsvietiť zešerelú scénu. Nie je to tak ako v prípade Huawei P30 Pro, ktorý vám vyčarí podvečerné svetlo v čiernej noci.

iPhone vám z absolútnej tmy deň neurobí, na to musíte použiť ideálne blesk. Pokiaľ, ale dostane len minimum svetla za vami či okolo, urobí krásnu a neobvykle ostrú nočnú fotku, ktorá ale zároveň nebude vyzerať, ako že bola fotená o 17. hodine popoludní. Noc je proste noc a aj tá má svoje čaro. A to iPhone veľmi dobre využíva.

Najlepší smartphone pre natáčanie?

iPhone 11 Pro (Max) asi nebude zvolený najlepším fotomobilom, aj keď v Top 3 bude určite. Jeho pravá sila však spočíva v nakrúcaní videí. O Slowfie už rež bola - a to je len malá perlička, ktorá demonštruje, čo všetko iPhone dokáže. Samozrejmosťou je možnosť natáčať v 4K so 60 snímkami za sekundu, čo je to najlepšie, čo s iPhonom môžete urobiť. Videá sú nesmierne plynulé, a to aj keď posilňovač stabilizácie je pri 4K o chĺpok horší ako pri Full HD, to už tak holt býva. Samotnú kapitolku, o ktorej by sme tiež mohli rozprávať hodiny, sú spomalené zábery. Tie iPhone vie dva: 120 alebo 240 FPS, obaja v rozlíšení Full HD. A tak zatiaľ čo pri klasickom i nočnom fotení má Apple stále kam smerovať a zlepšovať sa, čo do natáčania videí je už oveľa pokročilejší a na chrbát mu dýcha snáď len Samsung. V tomto odbore sa má ešte čo zlepšovať čínsky Huawei, ktorý má z týchto troch gigantov natáčanie asi najhoršie.

Zatieni menšieho súrodenca?

Ako ste asi už pochopili, otázka v podnadpise nie je tým hlavným, o čo tu ide. Väčší iPhone 11 Pro Max tu nie je preto, aby konkuroval klasickému iPhonu 11 Pro. Apple ho vyvíja za jednoduchým účelom - aby si zákazníci mohli zvoliť väčší displej a výdrž, hoci na úkor nadmerných rozmerov prístroja. Otázka, či je tak lepší menší či väčší iPhone, nie je vôbec na mieste, každý sa totiž hodí na niečo iné.

 

iPhone 11 Pro Max ale je nutné vnímať ešte z jednej perspektívy. Už tu o tom bola reč. Väčšia iPhone je vhodnejšie čo do porovnaní so zvyškom konkurencie, a to predovšetkým kvôli svojej veľkosti. Väčšina rivalov, či už spomínaný Huawei či Samsung, alebo napríklad aj Xiaomi a ďalšie, ponúkajú ako svoje Topmodely veľké stroje. Z toho vychádza, že kým iPhone 11 Pro má konkurenciu vo svojej veľkostnej triede len minimálne (spomeňme snáď na Xperiu 5), iPhone 11 Pro Max sa musí merať s veľkými menami v odbore. Predovšetkým porovnaní s iPhonmi. Jedná sa o bezkonkurenčne najlepší veľký iPhone. Prechod z vlaňajšieho iPhonu XS Max však nemusí byť práve najlepšou voľbou. Noviniek totiž nie je zase toľko - okrem fotoaparátu a o niečo väčšej batérie moc ďalších argumentov pre prechod na nový iPhone nie je. Pokiaľ je ale vaším cieľom mať najlepšie fotiaci iPhone, voľba je jasná. Hlavne v oblasti fotenie pri horších svetelných podmienkach je totiž medzi tohtoročným a vlaňajším iPhonom skutočne poriadny rozdiel.

 

Čo na to, ale konkurencia zo sveta Androidu? Proti iPhonu stoja ťažké váhy. Dosť možno najväčší konkurent - Samsung Galaxy Note 10+ ponúka modernejší dizajn s oveľa menším výrezom, ľahko zahnutým displejom a tiež čítačkou odtlačkov v displeji, ktorá niekomu môže vyhovovať o poznanie viac ako Face ID. Kórejský superphone má tiež o niečo väčšiu batériu a predovšetkým chytré pero S Pen. Slušnú konkurenciu pre novú generáciu iPhonov predstavuje aj Huawei Mate 30 Pro, toho však trápia problémy s dostupnosťou v globálnom meradle. Bodovať sa pokúsi isto aj doteraz nepredstavené Google Pixel 4.

Čo sa tým snažím povedať? iPhone 11 Pro Max, a teda aj jeho menší variant, sú naisto najlepšie iPhony v histórii a tiež jedny z najlepších chytrých telefónov na trhu. Systém iOS 13 je opäť skvele doladený a prináša príjemné vylepšenia "v medziach zákona". Majiteľa spomínaných vlajok od renomovaných výrobcov iPhone k výmene asi nepresvedčí, pokiaľ ale zháňate nový telefón s tými najlepšími parametrami a predtým ste žiadny superphone nepoužívali, určite si do hľadáčika pridajte aj tohtoročnú generáciu iPhonov, možno že práve vám padnú do noty!

Diskusia

(0 komentárov)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať