Menu

Samsun Galaxy A70 - Výhodná kúpa?

Pridal Pridané 10.04.2019 13:30:54 Počet zobrazení 1115

Procesor: Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 10.0; One UI 2.0, Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm), CPU Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver), GPU Adreno 612 Operačná pamäť RAM až 8GB. Interné úložisko 128GB. Displej: Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors, 1080 x 2400 pixels Dimenzie: 164.3 x 76.7 x 7.9 mm (6.47 x 3.02 x 0.31 in), 183g Hlavná kamera: 32 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.2, (depth), LED flash, panorama, HDR, 2160p@30fps, 1080p@30/240fps Selfie kamera: 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm, HDR, 1080p@30fps Batéria: Li-Po 4500 mAh battery USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go

Samsun Galaxy A70 - Výhodná kúpa?

Rada Galaxy A od Samsungu bola medzi fanúšikmi a užívateľmi vždy obľúbená. Tento rok si "Áčka" prešli značnou zmenou. A to hlavne po dizajnovej stránke. Snaží sa tak bojovať s agresívnou čínskou konkurenciou. Nové modely radu Galaxy A majú byť mečom proti konkurencii. A na svoje si príde každý: ak chcete kompaktnejšie zariadenie, telefón s naozaj veľkým displejom, čokoľvek.

História "áčkových" modelov od juhokórejského Samsungu sa datuje až do roku 2014, kedy nám tento výrobca predstavil model Alpha. Už vtedy sa telefón pýšil pomerne dobrou výbavou. V tomto duchu sa neskôr niesli tiež všetky nasledujúce modely Galaxy A. Rok 2015 potom priniesol plnohodnotné "Esá", ktoré sa od seba ľahko líšila výbavou a koncovým číslom, tj; A3, A5, A7.

Všetky kúsky však opäť spájalo skvelé kovové spracovanie. O rok neskôr už telefóny stavili na opäť o niečo modernejšie a luxusnejšie spracovanie. Telefóny sa tak dočkali kovového rámu a skleného chrbta. A aj keď telefóny spadali do strednej triedy, tak spracovaním pokukovali vyššie. V roku 2017, boli tieto kúsky po konštrukčom spracovaní dotiahnuté k takmer dokonalosti. Dokonca sme sa dočkali vodeodolnosti.

A čo tohtoročné "Áčka"? Je ich naozaj veľa. Počnúc modelom Galaxy A20e pre tých menej náročných, cez Galaxy A40 pre stredne náročných užívateľov, až po Galaxy A70. Teda telefón, ktorý už málinko pokukuje do vyšších poschodí. Hlavnou zbraňou telefónu sa stal samozrejme moderný dizajn, zahŕňajúci naozaj malé rámčeky okolo displeja. Samsung však nezabudol ani na to, čo modely Galaxy A zdobia už od samého začiatku. A tým je spracovanie, máme tu teda konštrukcii z kovu a skla.

Novinka od Samsungu sa snaží svojich potenciálnych zákazníkov nalákať aj na slušnú výbavu alebo modernú čítačku odtlačkov pod displejom. Je však Galaxy A70 naozaj tak dobrý, ako to na papieri vyzerá? Alebo má novinka nejaké mínusy, ktorý by vás mohli odradiť od prípadnej kúpy?

Ako sme si už za niekoľko rokov zvykli, tak Samsung nám opäť priniesol smartphone, ktorý je po konštrukčnom spracovaní popredných priečkach. Za niekoľko rokov pilovania dizajnu sa totiž Samsung konečne našiel, a prináša nám teda ako dobre vyzerajúce, tak skvele spracované zariadenie. Presne takým telefónom je tiež novinka Galaxy A70. Na prvý pohľad telefón spoznáte vďaka zaobleným tvarom, ktoré umožňujú lepšie uchopenie. Čo je pri 164 mm veľkom smartphonu len dobre. V ruke pôsobí pomerne ľahko, aj napriek 183 gramov. Váha je tak skvele rozložená, čo má za dôsledok, že aj pri dlhšom držaní telefónu je držanie stále pohodlné.

Čo sa týka materiálov, ktoré boli použité na výrobu Galaxy A70, zariadenie dostalo prémiové materiály, ktoré Samsung využíva tiež vo svojej prémiovej rade Galaxy S. Máme tu teda kovový rám, ktorý dopĺňa sklenený chrbát. Prechod medzi materiálmi je výborne spracovaný, a všetko zapadá presne tam, kde má. Chrbát telefónu je smerom k onomu rámu ľahko zahnutý dovnútra, čo vzbudzuje pocit, že je telefón tenší než je. Aj keď hodnota 7,9 mm je naozaj dobrá. Ľahko zahnuté sú však tiež hrany displeja. Nejedná sa však o displej typu Edge. Zahnutie je naozaj minimálne, a funkciu plní hlavne dizajnovú.

Samsungu sa tiež veľmi dobre podarilo rozmiestniť ovládacie tlačidlá. Na pravej strane teda máme ako blokovací kláves, tak kolísku hlasitosti. Ich stlačenie a umiestnenie je úplne vyhovujúce. Ak teda telefón držíte v pravej ruke, tak blokovací kláves je presne na dosah palca. Pre pridanie či ubratie hlasitosti následne stačí len ľahko prehmatnúť. Počas tohto prehmatnutia však telefón dokážete stále pevne držať. Aj napriek veľkému rozmeru sa toto Samsungu podarilo na výbornú. Náprotivá strana sa stala domovom šuflíčku pre dve SIM karty a microSD kartu pre rozšírenie úložiska.

 

Bohato vybavená je následne spodná hrana, kde sa odohráva všetko dôležité. Uprostred samozrejme máme moderný USB-C konektor pre dobíjanie telefónu. Po jeho ľavej strane si miesto našiel dnes už často omieľaný 3,5mm jack konektor. Telefón tak poteší všetkých zástancov drôtových slúchadiel. Nemusíte tak riešiť prípadnú redukciu. Oproti modelom z minulého roka, si reproduktor namiesto na pravom boku našiel svoje miestečko opäť naspodku. Pokiaľ ide o jeho kvalitu, tak tu to nie je žiadna sláva. Pri zvonení síce telefón neprepočujete, avšak na nejaké dlhodobé počúvanie hudby to práve nie je.

Posledný - horná - strana už skrýva iba mikrofón pre potlačenie okolitého hluku. A čo čítačka odtlačkov prstov? Obyčajne by sme ju mohli čakať v dolnej časti alebo na chrbte. Do spodného rámčeka sa však nezmestila, a na chrbte sa nachádza iba modul trojitého fotoaparátu, ktorý však z tela vystupuje len minimálne. Čítačka je tak pod displejom. Jedná sa o optickú čítačku. Spoľahlivosť a úspešnosť je však naozaj zlá. Tu má teda Samsung ešte veľa priestoru pre zlepšenie.

Samsung A70 popis

Displej a baterka

Hneď na prvý pohľad telefón zaujme svojími veľkými rozmermi. Ak potom vezmeme do úvahy, že sú rámčeky okolo zobrazovača naozaj malé, tak tu máme dosť veľký displej. Pri Samsungu Galaxy A70 displej narástol na úctyhodných 6,7 ". Opticky však displej vyzerá ešte väčší, a to vďaka pomeru strán. Rozlíšenie je následne 2400 x 1080 pixelov, pričom jemnosť je 393 bodov na palec.

Zobrazenie je teda naozaj kvalitné, a to nielen vďaka rozlíšeniu, ale aj vďaka Super AMOLED displeju, v ktorom Samsung exceluje. Problém s čitateľnosťou potom nerobí ani priame slnko. Naopak v tme je jas príjemný a pre oči nedráždivý. Ak ale chcete aby bol displej v noci pre oči ešte príjemnejší, tak je tu nočný režim. Ten sfarbí farby viac do modra, čo je pre oči ešte príjemnejšie. Príjemnou funkciou je aj Always-On. Na displeji tak stále máte zobrazený čas a všetky dôležité notifikácie. Táto funkcia príde naozaj vhod, aj vďaka tomu, že tu nie je notifikačná LED diodka, ktorá sa z telefónov postupne vytráca.

Kus práce Samsung odviedol po stránke softvéru. Niekoľko rokov mal so svojou nadstavbou TouchWiz juhokórejský gigant problémy. Ako to ale vyzerá, tak s nadstavbou One UI sa Samsung konečne našiel. A hoci je úprava Androidu Pie pomerne masívna, tak je plynulosť ukážková. Naviac je nadstavba tiež po stránke grafiky absolútne podarená. Prináša tiež mnoho vylepšení, ako je napríklad detský režim. Môžete ale, napríklad tiež používať telefón ako dve zariadenia. Pri zadaní dvoch rôznych pinov môžete zakaždým odomknúť "iné zariadenie". Máme tu tiež Bixbiho, čo je hlasový asistent od Samsungu, avšak ten stále nevie po slovensky, teda v našich končinách nie je príliš využívaný.

S novým systémom One UI dorazili do smartphonov od Samsungu tiež moderné gestá pre ovládanie. Len ich vývojári poňali málinko inak, než napríklad konkurenčný Apple alebo Xiaomi. Novinka Galaxy A70 sa teda ovláda málinko iným spôsobom. V spodnej časti displeja máte úzke podlhovasté tri valčeky. Každý z nich má následne pochopiteľne inú funkciu. Ak potiahnete ľavý valček smerom nahor, tak sa vrátite o krok späť, stredový slúži pre návrat na domovskú obrazovku, pravým sa potom dostanete do multitaskingu. Pokiaľ ale gestá nemáte radi, tak môžete využiť starú klasiku v podobe softvérových tlačidiel.

Po stránke výkonu to s Galaxy A70 síce nie je žiadna sláva, ale zlé to rozhodne nie je. Hlavné slovo tu dostal procesor Qualcomm Snapdragon 675, ktorému sekunduje 6 GB pamäte RAM. Na plynulý chod teda úplne dostačujúca kombinácia. Stačí to tiež na hranie moderných hier, ako je napríklad novinka Harry Potter: Wizards Unite. Pri málinko graficky náročnejších hrách sa ale telefón už občas zadýcha a vcelku nepríjemne hreje v dlani. Nie je to ale nič hrozné.

V týchto podmienkach, ale dostáva dosť zabrať batéria, a percentá miznú naozaj rýchlo. A to aj napriek tomu, že tu máme 4 500 mAh batériu s podporou rýchleho 15W nabíjania. Zrovna maratónec telefón nie je ani vo vhodnejší podmienkach. Takže pri klasickom využívaní smartphonu, kedy občas mrknete na internet, nejaké video, či si zahráte hru. V týchto situáciách som musel telefón dobiť už okolo šiestej hodiny večernej. Našťastie je toto dobíjanie cez USB-C rýchle, a na plnú kapacitu sa dostanete za zhruba 2,5 hodiny.

Samsung A70 zadok

Fotoaparát a zhodnotenie

V dnešnej dobe je moderné, mať vo svojom smartfóne čo najviac fotoaparátov. Samsung si je tohoto samozrejme vedomý, a tak do Galaxy A70 nasadil rovno tri. Na chrbte tak máme modul trojitého fotoaparátu, ktorý je horizontálne orientovaný. A aké je vyžitie jednotlivých snímačov? Hlavný fotoaparát pre klasické fotografie dostal rozlíšenie 32 Mpx a clonu objektívu f / 1.7. Tomuto snímaču sekunduje 8 Mpx ultraširokouhlá kamerka. Posledným do partie sa stal 5 Mpx snímač, ktorý je tu prítomný hlavne pre takzvaný bokeh efekt, môžete sa tak hrať s hĺbkou ostrosti. A aké sú výsledky tejto zostavy?

Za dňa to nie je vôbec zlé. Snímky sú po celej svojej ploche ostré, nechýbajú detaily ani farebná vernosť. Veľmi kvalitný je tiež portrétny režim. Aj keď občas sa tu nejaká tá chybička našla. Nejde však o nič zásadné. Pokiaľ ide o ultraširoký snímač, tak s tým si užijete naozaj veľa zábavy. S týmto typom fotoaparátu sa totiž dajú zaobstarať naozaj nádherné fotografie, na ktoré sa zmestí oveľa viac obsahu. Pre fotenie krajiny či rôznych výhľadov je tento typ snímača naozaj ideálny. Len pozor na deformované kraje fotografií. Ak fotíte napríklad ulicu, tak domy, autá či čokoľvek iné, môže byť na okrajoch zdeformované. Pri použití tohto fotoaparátu tiež nefunguje ručné ostrenie.

Čo sa týka kvality, tak farebná vernosť už nie je tak dobrá. Celkovo je však tento snímač pomerne vydarený. Ak vás zaujíma video, tak telefón dokáže natáčať v rozlíšení 4K pri 30 FPS. Akonáhle chcete ale natáčať pri 60 FPS, tak sa musíte uspokojiť s rozlíšením Full HD. Ideálne potom, ale nie sú nočné fotografie, ktoré nemajú potrebnú kvalitu a často sú tiež rozmazané. Pokiaľ ide o selfie fotografie, tak tie má na starosti 25Mpx snímač s clonou f / 2.0. Výsledky sú potom ľahko nadpriemerné - na sociálne siete úplne dostačujúce.

S novým prostredím One UI výrobcu prepracoval tiež fotoaplikáciu. Všetko dôležité sa odohráva hneď na "úvodnej" obrazovke a nemusíte teda chodiť hlboko do nastavenia. Na spodnej strane je teda pochopiteľne spúšť fotoaparátu, otočenie kamerky a vstup do galérie. Jednoduchým swipnutím zo strany na stranu, potom môžete voliť medzi rôznymi režimami. Medzi nimi nechýba tiež superpomalé video, kedy telefón určitý okamih zachytí pri 960 FPS v HD rozlíšení. V hornej lište je následne nastavenie, ovládanie blesku, časové nastavenie uzávierky, možnosť zmeny formátu v ktorom fotíte a tlačidlo pre rôzne filtre.

Je to velikán čo nie je pre každého

Novinka Galaxy A70 od Samsungu je naozaj veľmi kvalitným smartphonom. Vďaka svojim rozmerom sa však telefón stáva pre mnoho užívateľov nedostupným tovarom. Telefón je skrátka pomerne veľký. To je ale vlastne tá najväčšia zbraň. Onen 6,7 "Super AMOLED displej je naozaj výborný a pozerať na neho je jedna radosť. Medzi ďalšie klady smartphonu patrí tiež výborné konštrukčné spracovanie. Poteší tiež prémiové materiály ako je sklo a kov. Moc dobre si ale telefón nevedie po stránke výdrže. To je však prijateľná daň za takto veľký displej. Úplne najlepšie si nevedie ani fotoaparát, ktorý síce nie je zlý, ale má rozhodne naviac, a je škoda že nebol využitý jeho potenciál. Smartphone je teda vcelku dobré zariadenie hlavne pre tých, ktorí chcú veľký displej. A aká je v tomto segmente konkurencia?

Veľkým konkurentom je rozhodne čínsky model Honor 8X. A hoci sa jedná o minuloročný model, tak má rozhodne čo ponúknuť. Jeho kúpu by sme však neodporúčali, lebo čo nevidieť príde jeho nástupca, ktorý sa po čase bude predávať aj na našom území. Zavariť juhokórejskému kúsku môže tiež konkurencia z Japonska. Konkrétne sa jedná o smartphone Sony Xperia 10 Plus. Rovnako ako predchádzajúci model, tak aj tu máme veľký 6,5 "displej s rozlíšením Full HD +. Pod kapotou tohto telefónu beží Qualcomm Snapdragon 636 doplnený o 4 GB pamäte RAM. O fotografie sa tu stará duálny fotoaparát s rozlíšením 12 + 8 Mpx.

Či už tak alebo onak, Samsung si svojich záujemcov určite nájde, model Galaxy A70 je totiž dosť možno tým najzaujímavejším, čo pre bežných užívateľov aktuálne portfólio rady Galaxy A ponúka. Veľký displej, slušný procesor, veľmi kvalitné spracovanie, ale aj slušná cena, ktorá má šancu dať konkurenciu trochu do laty ...

Diskusia

(0 komentárov)

Nový komentár

Kontrolný kód

i

* (Povinné)

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

TV musí byť zabalené v krabici aj s polystyrénmi

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať