Menu

Recenzia iPhone 12

Pridal Pridané 12.12.2020 10:00:00 Počet zobrazení 1007

Telo: Hliníkový rám s matnou povrchovou úpravou, Ceramic Shield predná strana s oleofóbnym povlakom, Sklenená zadná strana s lesklou povrchovou úpravou, certifikácia IP68 na odolnosť voči vode a prachu. Možnosti farieb čierna, biela, zelená, modrá, červená. 146,7 x 71,5 x 7,4 mm, 164 g. Displej: 6,1" Retina XDR OLED obrazovka s rozlíšením 1170 x 2532 px, 460ppi, 600 nitov, 120Hz dotykové snímanie. HDR10, podpora Dolby Vision, široký farebný gamut. True Tone. Čipset: Čip Apple A14 Bionic (5nm) – Hexa-core (2x3,1 GHz Firestorm + 4x1,8 GHz Icestorm s 3,1 GHz Turboboost) Apple CPU, štvorjadrový Apple GPU, 16-jadrový Apple NPU 4-gen Pamäť: 4 GB RAM; 64/128/256 GB interného úložiska Zadný fotoaparát: Duálny 12MP fotoaparát: 26 mm hlavný širokouhlý, F/1,6, OIS, Dual Pixel AF; 13 mm ultraširokouhlý, F/2,4, 120-stupňové zorné pole; duálny LED blesk s pomalou synchronizáciou. Nočný režim, Smart HDR 3, Deep Fusion. Nahrávanie videa: 2160p@60/30fps, 1080p@30/60/120/240fps videozáznam so širším dynamickým rozsahom a priestorovým zvukom, OIS + EIS, Dolby Vision (iba 30 fps) Predná kamera: Duálna kamera - 23 mm 12MP F/2,2 predná kamera s režimom HDR + 3D TOF kamera; Nočný režim, Smart HDR 3, Deep Fusion. Záznam videa 2160p@60/30fps, 1080p@30/60/120fps so širším dynamickým rozsahom a priestorovým zvukom, EIS. Konektivita: Dual SIM, 5G, 4G; Wi-Fi a/b/g/n/ac/6; Bluetooth 5.0; Lightning port; GPS s A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS; NFC; Ultraširokopásmový čip Apple U1 Batéria: 2 815 mAh batéria, 20W rýchle nabíjanie, 15 Qi bezdrôtové nabíjanie (MagSafe) Rôzne: Face ID prostredníctvom vyhradenej TrueDepth kamery, stereo reproduktorov, Taptic Engine

Recenzia iPhone 12

Všetky iPhone 12 prijali nový dizajnový jazyk, a to je pravdepodobne dôvod, prečo Apple preskočilo označenie S, ktoré malo prísť tento rok. Úprimne povedané, dizajn nie je úplne nový. Je to skôr tak, že sa Apple vracia ku svojim koreňom tým, že prináša späť ikonický dizajn iPhone série 4 a 5.

Najlepšie na novom iPhone 12 je, že ho môžete získať v mini verzii za ešte nižšiu cenu bez straty jedinej funkcie.

Apple sa jednoducho nezaobíde bez kontroverzií a ani rok 2020 nie je iný. Tento rok telefóny iPhone strácajú pribalené príslušenstvo – už žiadne nabíjačky, žiadne slúchadlá EarPods. To, čo dostanete v novej neuveriteľne tenkej krabici, je len USB kábel. A obávame sa, že je len otázkou času, kedy zmizne aj tento.

Nové exkluzívne softvérové ​​triky dostupné iba na iPhone 12 zahŕňajú nočný režim na všetkých fotoaparátoch a nahrávanie videa Dolby Vision.

Rovnako ako to bolo v prípade série 11 a najtvrdšieho skla na Zemi, teraz má séria 12 ešte odolnejšie sklenené panely s názvom Ceramic Shield, ktoré stále vyrába spoločnosť Corning. Duo iPhone 12 tiež dostane hliníkové rámy nahradené rámami z nehrdzavejúcej ocele na páre iPhone 12 Pro.

 

Dizajn, konštrukcia, manipulácia

Už je to nejaký čas, čo sme videli iPhone stáť vzpriamene samostatne.

iPhone 12 je smartfón s dvojitým sklom a kovovým rámom, rovnako ako mnohé iPhony pred ním. Ale aj keď to môže byť jedna z najľahších moderných vlajkových lodí, zároveň sa formuje ako jeden z najodolnejších sklenených sendvičových smartfónov doteraz.

Vidíte, Apple sa opäť spojil s Corningom, aby vyrobili najodolnejšie sklo na telefóne a nazývajú to Ceramic Shield. Výrobca do svojej minuloročnej receptúry pridal mikroskopické keramické kryštály, vďaka čomu je nové sklo až štyrikrát odolné voči rozbitiu.

Celá predná časť je pokrytá týmto novým keramickým štítom a už preukázal pôsobivú schopnosť prežitia v pádových testoch, presne ako Apple sľúbil. Sklo je tiež zosilnené iónmi pre lepšiu odolnosť proti poškriabaniu a dodáva sa s oleofóbnym povlakom pre zvýšenú odolnosť voči rozmazaniu.

Zadný panel je pravdepodobne tiež vyrobený Corningom, ale nepoužíva nový keramický vzorec a nie je tak ťažké ho zlomiť ako predný. Nie je však o nič horšie ako akékoľvek sklo Gorilla Glass a povedali by sme, že je to samozrejmosť.

Plochá predná časť, plochá zadná časť a tu je nový plochý rám. IPhone 12 má hliníkový rám s matným povrchom a je lakovaný v jednej z piatich dostupných farieb – čiernej, modrej, zelenej, červenej alebo bielej. Na ráme nie sú žiadne ostré hrany - prechod smerom k skleneným bokom je neskutočne hladký.

iPhone 12 duo má matné rámy a lesklé zadné strany, zatiaľ čo pár iPhone 12 Pro je ten s matnými zadnými panelmi a lesklými oceľovými rámami.

Niečo, čo vaše oči nevidia, no stále dôležité, je lepšia odolnosť voči vode. IPhone 12 má certifikáciu IP68 z hľadiska odolnosti voči prachu a vode a podľa oficiálnych špecifikácií dokáže prežiť vo vode hlbokej až 6 metrov po dobu 30 minút.

iPhone 12 je neuveriteľne ľahký a napriek tomu je to jeden z najodolnejších neodolných telefónov. A za to, že je to možné, môžeme Apple len pochváliť.

Pozrime sa teraz bližšie na prednú stranu. iPhone 12 prichádza so 6,1" OLED obrazovkou s vyšším rozlíšením a tenšími rámikmi ako iPhone 11. Bolestivý zárez tu zostane pre ďalšiu generáciu a jeho veľkosť zostáva rovnaká ako predtým.

Podporujeme prechod z LCD na OLED, pretože sa značne zmenšila veľkosť iPhonu 12 – je takmer o 5 mm kratší, o 4 mm užší a o 1 mm tenší ako iPhone 11. Tiež váži 164 g, teda o 30 g menej ako iPhone 11!

Nová obrazovka OLED má vyššie rozlíšenie, teraz je to 460 ppi – oproti 326 ppi na iPhone 11. Okraje obrazovky tiež vyzerajú asi o 20 % tenšie.

Zárez obsahuje 12MP selfie kameru a 3D kameru so štruktúrovaným svetlom. Slúchadlo, ktoré tiež slúži ako stereo reproduktor, je medzi týmito dvoma a snímačom priblíženia.

Na zadnej strane uvidíte nastavenie dvoch fotoaparátov. Nachádza sa v matnom štvorcovom skle a zo zadného panela nevyčnieva viac ako 1 mm. Vo vnútri sa nachádza 12MP ultraširokouhlý fotoaparát a 12MP primárny fotoaparát, ako aj duálny LED blesk a stereo mikrofón.

Celý kus fotoaparátu nespôsobuje, že sa iPhone 12 na stole príliš kýve, aspoň nie toľko z najnovších telefónov s Androidom alebo, povedzme, iPhone X.

Zadný panel si môžete nechať natrieť čiernou, modrou, zelenou, červenou alebo bielou farbou, a to všetko v lesklom prevedení. Šmuhy odtlačkov prstov sú bohaté, ale vďaka oleofóbnemu povlaku sú preč len rýchlym zotretím. Ak vám stále prekážajú – potom by mal byť biely model ten s najmenej viditeľnými šmuhami.

Všetky nové telefóny iPhone sú dodávané s kompatibilitou MageSafe pre príslušenstvo a nabíjačky. Vďaka pridaným magnetom a kovovým častiam pod zadným panelom teraz môžete na akékoľvek nové zariadenie iPhone 12 nalepiť rôzne magnetické puzdrá, peňaženky, nabíjačky a podobne. Časti MagSafe skutočne nevidíte, ale môžeme potvrdiť, že s novou bezdrôtovou nabíjačkou Apple MagSafe funguje bezchybne.

 

Displej, výdrž batérie, rýchlosť nabíjania, reproduktory

Nová 6,1" Super Retina XDR OLED obrazovka
Apple tento rok nasadil OLED panely na všetky iPhony. Dokonca aj najlacnejší iPhone 12 mini dostáva poriadnu OLED úpravu. Displej iPhone 12 má rovnakú veľkosť ako iPhone 11 – uhlopriečka 6,1", so zaoblenými rohmi a veľkým zárezom v hornej časti.

Nový panel sa volá Super Retina XDR OLED a má 1 170 x 2 532 pixelov alebo 460 ppi. Je chránený novým sklom Ceramic Shield od Corning a je úplne plochý.

Takže táto nová obrazovka Super Retina XDR OLED podporuje obsah HDR10 a Dolby Vision. Rovnako ako iPhone pred 12, aj tento prichádza s úpravami True Tone, podporou Wide Color a má funkciu Haptic Touch, ktorú poskytuje Taptic Engine pod obrazovkou.

Tento rok sa o Apple hovorilo, že predstaví 120Hz obrazovky s názvom ProMotion, no nestalo sa tak. Všetky štyri obrazovky iPhone 12 pracujú s obnovovacou frekvenciou 60 Hz. A rovnako ako predtým, všetky majú 120 Hz dotykový vstup.

Obrazovky s vysokou obnovovacou frekvenciou prichádzajú na telefóny iPhone určite, ale je zrejmé, že si na to budeme musieť počkať minimálne ďalší rok.

Apple sľubuje 600 nitov typického jasu na obrazovke iPhone 12 a 800 nitov pre iPhone 12 Pro. Oba telefóny by mali ponúknuť špičkový jas až 1 200 nitov.

Vykonali sme obvyklé merania displeja a na iPhone 12 sme namerali 639 nitov maximálneho jasu. Minimálny jas je pôsobivo nízky, 1,9 nitov.
Displej iPhone 12 ponúka vynikajúcu presnosť farieb – oproti cieľom sRGB sme namerali priemernú deltaE 1,6 a maximálnu odchýlku 2,9. iPhone 12 plne podporuje DCI-P3 a pri odoslaní obsahu DCI-P3 na obrazovku sa automaticky prepne na túto gamu.

Pochváliť chceme aj konzistentnosť presnosti obrazovky – tá je zachovaná rovnaká naprieč všetkými úrovňami jasu, dokonca aj pri najnižšom bode 1,9 nitov.

Životnosť batérie
Apple iPhone 12 obsahuje batériu s kapacitou 2 815 mAh – to je asi o 10 % menšia kapacita ako jednotka vo vnútri iPhone 11. Napriek tomu Apple sľubuje rovnakú výdrž batérie ako na iPhone 11 posilnenú o nový energeticky efektívny čip A14 Bionic. No nie je to to isté.

iPhone 12 zaznamenal dobré čísla v našom teste výdrže batérie – vydrží takmer 20 hodín hovorov a 13 hodín prehliadania webu alebo prehrávania videa. Minulý rok si iPhone 11 počínal lepšie v testoch na obrazovke, keď dosiahol skóre severne od 15 hodín pri prehliadaní webu a takmer 19 hodín pri prehrávaní videa.

Zaujímavé je, že iPhone 11 aj iPhone 12 majú rovnaký výkon v pohotovostnom režime.

Naše testy batérie boli automatizované vďaka SmartViser pomocou aplikácie viSer. Vyššie uvedené hodnotenie výdrže udáva, ako dlho vám vydrží jedno nabitie batérie, ak budete Apple iPhone 12 používať denne na telefonovanie, prehliadanie webu a prehrávanie videa hodinu. Zaviedli sme tento model používania, aby boli naše výsledky batérie porovnateľné medzi zariadeniami pri najbežnejších každodenných úlohách. Postup testovania batérie je podrobne popísaný v prípade, že máte záujem o hrubú drobnosť. Môžete si pozrieť našu kompletnú tabuľku testovania batérie, kde môžete vidieť, ako budú všetky smartfóny, ktoré sme testovali, porovnávať pri vašom vlastnom typickom používaní.

Nabíjanie batérie
Apple iPhone 12 podporuje rýchle nabíjanie batérie cez USB Power Delivery. Apple dodáva telefón bez nabíjačky, ale môžete sa rozhodnúť pre 20W nabíjačku PD od Apple alebo iný adaptér kompatibilný s USB-PD.

Ak svoj mŕtvy iPhone 12 nabijete 20W nabíjačkou od Apple, dobije 58 % svojej batérie za 30 minút.
iPhone 12 podporuje 15W rýchle bezdrôtové nabíjanie, ale iba pri použití nabíjačiek MagSafe. V opačnom prípade by ste boli obmedzení na 5W-8W alebo tak.

Samozrejme, vyskúšali sme nabíjanie iPhone 12 pomocou vlastnej bezdrôtovej nabíjačky MagSafe od Apple a s výsledkami nie sme spokojní. Najprv trvalo 5 minút, kým sa prebudil náš mŕtvy iPhone 12, a potom za 30 minút zdvihol batériu na 30 %. Úplné nabitie na tejto nabíjačke si vyžiadalo celé 3 hodiny!

Boli sme zvedaví na rýchlosť nabíjania, a tak sme sa rozhodli opäť spraviť test nabíjania MagSafe, no tentokrát sme do mixu pridali aj wattmeter. Ukazuje sa, že bezdrôtová nabíjačka MagSafe skutočne poskytuje 15 W počas prvých 10 minút. A potom klesne na 10W a vyššie už nepôjde. Naopak, po dosiahnutí 80% nabitia klesne na 5 W (a áno, optimalizované nabíjanie bolo vypnuté).

Nabíjačka MagSafe sa pri nabíjaní nových iPhonov zahrieva a nie sme si istí, či to ovplyvnilo rýchlosť nabíjania. Alebo možno Appletúto vec ešte vylepšil aktualizáciou firmvéru. V každom prípade zatiaľ nevidíme zmysel upgradu na túto drahú bezdrôtovú nabíjačku MagSafe.

Reproduktory
iPhone 12 má pár stereo reproduktorov rovnako ako všetky nedávne iPhony. V spodnej časti je jeden reproduktor a druhý vo výreze obrazovky, ktorý slúži aj ako slúchadlo. Výstup je celkom vyvážený, aj keď je horný reproduktor o niečo menej basový.

Reproduktory podporujú priestorový zvuk a subjektívne sa zdá, že zvuk je v porovnaní s inými telefónmi, ktoré sme doteraz testovali, menej smerový a viac priestorový.

iPhone 12 získal v našom teste hlasitosti známku Veľmi dobrá a je na rovnakej úrovni ako iPhone 11 Pro. Kvalita zvuku je vynikajúca – sú tu hlboké basy, vynikajúce stredné tóny a dobre prezentované aj vysoké tóny. Celkovo ide o niektoré z najlepšie znejúcich reproduktorov, ktoré sme v smartfóne počuli.

 

Softvér a výkon

Apple iOS 14.1
Všetky nové telefóny iPhone sa dodávajú s predinštalovaným najnovším systémom iOS 14.1. Ide o menšiu aktualizáciu pre iOS 14, ktorá obsahuje väčšinou opravy chýb a novo pridanú podporu pre prehrávanie 10-bitového HDR videa na telefónoch iPhone 8 a novších, takže môžete primerane prehrávať videá zachytené pomocou zariadenia iPhone 12.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na iOS 14 iPhonu 12. Zameriava sa na nové miniaplikácie a knižnicu aplikácií, ktoré zlepšia vaše skúsenosti, ak sa ich rozhodnete používať. Je pekné vidieť, že Apple sa rozhodol urobiť nové funkcie tak voliteľné, ako je to len možné, namiesto toho, aby vám ich hneď vnucoval.

Zvyšok systému iOS zostáva od iOS 13 väčšinou nezmenený s niekoľkými menšími vylepšeniami používateľského rozhrania v rôznych systémových aplikáciách. K dispozícii sú aj niektoré nové aplikácie a funkcie.

Uzamykacia obrazovka v systéme iOS 14 zostáva nedotknutá – je to jedna s Centrom upozornení a obsahuje vaše upozornenia (k dispozícii sú možnosti ochrany osobných údajov), plus skratky pre baterku a fotoaparát. Môžete ho prekonať pomocou Face ID alebo PIN, ak ste sa rozhodli pre bezpečné odomknutie.

Centrum upozornení sa vyvolá potiahnutím prstom z ľavého rohu alebo zárezu. Panel bol zjednotený s uzamknutou obrazovkou v systéme iOS 11, a preto môžete mať na domovskej obrazovke a v centre upozornení rôzne tapety.

Ovládacie centrum, ktoré má prispôsobiteľné a (niektoré) rozšíriteľné prepínače, sa volá potiahnutím z pravého rohu. Na prístup k ďalším ovládacím prvkom môžete použiť hmatový dotyk. A percento batérie je tu tiež.

Navigačné gestá zostávajú rovnaké ako na iPhone X. Potiahnutím prstom nahor od spodného riadku zatvoríte aplikáciu, potiahnutím a zastavením uprostred prepínača úloh, potiahnutím z boku obrazovky dozadu a dopredu. Môžete tiež prejsť prstom po riadku doľava alebo doprava a okamžite prepnúť na nedávno použité aplikácie.

Nový čip Apple A14 Bionic poháňa celú sériu iPhone 12. Je to prvý 5nm čipset na svete, ktorý obsahuje neuveriteľných 11,8 miliárd tranzistorov – to je o 40 % viac ako A13.

A14 má šesťjadrový procesor, rovnako ako posledné čipy Apple. Má 2 veľké jadrá Firestorm taktované na 3,1 GHz a 4 malé jadrá Icestorm pracujúce na frekvencii 1,8 GHz s možnosťou TurboBoost prejsť na 3,1 GHz v prípade potreby. Vylepšený procesor by mal poskytnúť o 50 % vyšší výkon ako A13.

Je tu nový 4-jadrový Apple GPU, ktorý by mal ponúknuť až 50% nárast oproti minuloročným iPhonom.

Potom je tu nový 16-jadrový NPU pre strojové učenie, ktorý prináša 70% zvýšenie výkonu AI.

iPhone 12 má 4 GB RAM, zatiaľ čo modely Pro majú 6 GB RAM.

Apple A14 Bionic sa dodáva aj s 5G modemom Qualcomm X55, a preto celá zostava iPhone 12 podporuje pripojenie 5G.

Nový čip A14 Bionic a jeho ISP sú tiež srdcom vylepšenej kvality fotoaparátu – Smart HDR 3, Deep Fusion, nočný režim, nahrávanie Dolby Vision a ďalšie – všetky tieto nové funkcie sú možné vďaka čírej sile A14.

iPhone 12 je zatiaľ najrýchlejší iPhone a nemalo by to byť prekvapujúce. Disponuje tiež najvýkonnejším procesorom, aký má mobilný telefón dodnes.
Apple A14 Bionic, aj keď je to pravdepodobne najrýchlejší čip smartfónu na planéte, nepatrí medzi dôvody na upgrade na iPhone 12. Výkon bol na iPhonoch vždy pôsobivý, aj keď ide o tri roky starý model. Dôležité sú nové funkcie čipu – ako napríklad vylepšené strojové učenie a nový ISP, ktoré posúvajú výpočtovú fotografiu na ďalšiu úroveň.

 

Kamera Fotky a Video

Duálny fotoaparát s duálnym nočným režimom
Apple iPhone 12 ponúka podobné nastavenie fotoaparátu ako iPhone 11. Na zadnej strane sú dva 12MP fotoaparáty a vpredu jeden 12MP selfie. SL 3D skener pre Face ID pomáha pri portrétovom režime aj pri selfie.

Druhým fotoaparátom je ďalší 12MP imager s menšími 1,0µm pixelmi a 13mm f/2,4 objektívom pre ultraširokouhlé fotografie. Zaostrenie je pevné a chýba OIS.

Selfie kamera využíva 12MP snímač s 1,0µm pixelmi a 23mm f/2.2 objektív. Zaostrenie je opäť pevné. Keď na tomto fotoaparáte používate režim na výšku, zachytáva informácie o hĺbke pomocou 3D skenera so štruktúrovaným svetlom, takže by ste mali robiť pôsobivé portréty selfie.

Všetky tri snímače podporujú snímanie videa v rozlíšení až 4K@60fps s kinematografickou stabilizáciou (EIS, EIS+OIS) a rozšíreným dynamickým rozsahom. Snímanie Dolby Vision HDR je možné na všetkých fotoaparátoch vo všetkých režimoch 30 snímok za sekundu.

Aplikácia a funkcie fotoaparátu
Hľadáčik je od iOS 13 a iPhone 11 väčšinou nezmenený – môžete vidieť mimo hľadáčika vďaka presnej kalibrácii dvoch kamier, ktorá umožňuje vidieť, čo zostane mimo záberu v reálnom čase. Vďaka tomu je zážitok z fotoaparátu skutočne pohlcujúci, a ak je povolené snímanie fotografií/videí mimo rámčeka, potom môžete neskôr rozšíriť svoje zábery z aplikácie Fotky, ak sa niečo dôležité prestrihne.

Nové spracovanie obrazu Apple, ktoré je možné vďaka novému čipu A14, zahŕňa Smart HDR 3, nočný režim na všetkých fotoaparátoch a funkciu Deep Fusion.

Názov Smart HDR 3 hovorí sám za seba – ide o vylepšené spracovanie HDR používané v náročných podmienkach a scénach.

Ikona nočného režimu sa automaticky objaví, keď nastane situácia so slabým osvetlením, a urobí snímku s pseudodlhou expozíciou, samozrejme z ruky. Vedľa ikony nočného režimu uvidíte navrhované sekundy, ale ak na ňu klepnete, môžete zmeniť simulovanú dlhú expozíciu alebo ju úplne zakázať. Zvyčajne je to medzi 1 a 2 sekundami, ale niekedy vám telefón umožňuje ísť až 30 sekúnd v závislosti od okolitého svetla alebo jeho nedostatku. Tento režim môžete použiť na hlavnej, ultraširokouhlej a dokonca aj na selfie fotke.

Deep Fusion sa používa, keď svetelné podmienky nie sú ideálne, povedzme v interiéri. Spúšťa sa namiesto inteligentného HDR a nočného režimu. Deep Fusion používa štyri snímky pred stlačením uzávierky, ďalšie štyri, keď to urobíte, a jednu snímku s dlhou expozíciou. 16-jadrový Neural engine vyberie tie najlepšie snímky a vytvorí kvalitnú HDR fotografiu, ktorá je veľmi detailná, ostrá a vyzerá prirodzenejšie. Proces strojového učenia procesora Neural analyzuje snímaný obraz a spracováva ho odlišne v závislosti od toho, čo je v zábere – povedzme obloha, lístie alebo tóny pleti. Štruktúra a farebné tóny sú založené na pomeroch získaných neurónovou jednotkou na CPU A14.

Ako obvykle, všetky fotoaparáty sa medzi sebou rozprávajú, takže už pri prepínaní medzi nimi poznajú správne nastavenie expozície a mapovania tónov. To platí pre fotografie aj videá.

Rozhranie fotoaparátu je väčšinou nezmenené. Prechádzate medzi režimami a máte niekoľko nastavení, ktoré môžete odhaliť potiahnutím nahor – blesk, nočný režim, živá fotografia, pomer strán fotografie, kompenzácia expozície a filtre. V režime videa môžete zmeniť rozlíšenie a snímkovú frekvenciu z hľadáčika.

Režim portrétu je k dispozícii na hlavnom fotoaparáte a fotoaparáte pre selfie. Na iPhone 12 nie je režim RAW.

Kvalita fotografie


12-megapixelové fotografie z primárneho fotoaparátu sú skvelé, ale pri bližšom preskúmaní zistíte, že zložitejšie detaily, ako napríklad tie v tráve alebo listoch, nie sú vykreslené najlepším možným spôsobom. Predmety ako tráva, kríky, žalúzie na oknách, vzdialení ľudia, štítky áut atď. sú pre fotoaparát výzvou a často vychádzajú rozmazané alebo zdeformované.

Okrem toho všetky fotografie vykazujú nízku hladinu šumu, vyváženú ostrosť, presné vyváženie bielej a farieb, ako aj vysoký kontrast. Dynamický rozsah je nadpriemerný a aj keď nie je hviezdny, povedali by sme, že Apple sa so svojím Smart HDR trafil do bodky a fotografie vyzerajú prirodzene a verné realite.

Tieto 12MP fotografie sú na rovnakej úrovni ako výstup hlavného fotoaparátu iPhone 11 a 11 Pro.

Portréty sa fotia hlavným fotoaparátom a sú jednoducho vynikajúce. Sú ostré a bohaté na detaily, s vernými farbami, vynikajúcim kontrastom a veľmi prirodzene vyzerajúcim rozmazaním. Oddelenie predmetu je celkom kompetentné a zriedka si pristrihne ucho alebo vlasy a oblečenie.

 Nočný režim sa spustí automaticky pri slabom osvetlení, a hoci sa môžete odhlásiť z jeho používania alebo upraviť navrhovaný čas expozície, odporúčame vám ho ponechať na automatiku. Zvyčajne používa 1s alebo 2s expozície a obrázok sa uloží okamžite, vďaka čomu patrí medzi najrýchlejšie nočné režimy, ktoré sme použili.

Obrazy s vylepšeným nočným režimom sú hodné vlajkovej lode – sú ostré a dosť podrobné, s nízkou úrovňou šumu a napriek tomu jemnou redukciou šumu. Sýtosť farieb je zachovaná prirodzene bez toho, aby to prekračovalo rámec.

Snímky prezentujú aj veľmi vyváženú expozíciu so zachovanými svetlami a vyváženými tieňmi a celkovým kontrastom. Nočný režim spoločnosti Apple si nekladie za cieľ premeniť noc na deň a namiesto toho má vyváženejší prístup.

Ak vypnete nočný režim, kde bol navrhnutý automaticky, získate fotografiu s nižšou ostrosťou, ostrosťou a kontrastom.

Ultraširokouhlý fotoaparát teraz ponúka nočný režim a spúšťa sa v 99 % prípadov. Ultraširokouhlé fotografie nočného režimu s rozlíšením 12 MP sú celkom použiteľné – majú vyváženú expozíciu a obnovené svetlá, ponúkajú viac detailov ako bežné snímky a vernú sýtosť farieb. Sú hlučné a mäkké, to áno, ale ako sme povedali – aspoň sú použiteľné.

Apple ponúka na selfie kamere dva režimy zorného poľa – mierne zväčšený 7MP výrez, ktorý zodpovedá 30 mm zornému poľu, a plný 12MP režim, ktorý má 23 mm ekvivalent FoV.

Ak držíte telefón v orientácii na výšku, selfie sa orežú na 7 MP, aby poskytli užšie orámovanie, ale otočte telefón vodorovne a získate väčšiu časť scény, keď sa telefón automaticky prepne do širšieho režimu 12 MP. Medzi týmito dvoma režimami môžete prepínať aj manuálne.

12MP selfie sú vynikajúce – s vysokými detailmi a kontrastom, s vynikajúcimi farbami a dobre zvládnutým šumom. HDR nie je na mnohých telefónoch s Androidom také agresívne a pomáha skôr prirodzenému a vyváženému vzhľadu. Tie patria medzi najprirodzenejšie selfie, aké sme v poslednej dobe videli a páči sa nám spracovanie iPhonu na tejto selfie kamere.

Režim portrétu je k dispozícii na prednom fotoaparáte pomocou SL 3D snapper a oddelenie objektov je neuveriteľné s ohromujúcim rozmazaním pozadia. Portréty sú nasnímané v rozlíšení 7 MP, čo znamená, že fotoaparát orezáva časť dostupného FoV a zobrazuje zväčšený záber.

Kvalita videa


IPhone 12 zachytáva video v rôznych rozlíšeniach a snímkových frekvenciách pomocou všetkých troch fotoaparátov a dokonca to dokáže súčasne, ak máte správnu aplikáciu.

Všetky videá sú digitálne (ak je k dispozícii aj opticky) stabilizované vďaka filmovej stabilizácii videa. Všetky režimy, vrátane 4K@60fps, majú rozšírený dynamický rozsah vďaka Smart HDR. Možnosti pomalého prehrávania sú maximálne pri 1080p pri 240 snímkach za sekundu.

Vôbec prvýkrát môžete tiež zachytávať HDR videá priamo do formátu dynamického HDR videa Dolby Vision. Tieto videá môžete upravovať na cestách vo svojom telefóne, môžete ich nahrať na YouTube alebo na akúkoľvek inú populárnu platformu alebo ich dokonca poslať svojim priateľom. Informácie o Dolby Vision sa ukladajú mimo toku videa, takže video bude vyzerať normálne na akomkoľvek prehrávači/obrazovke bez HDR a bude zvýraznené na akomkoľvek prehrávači a displeji kompatibilnom s Dolby Vision. Snímanie HDR videa je dostupné vo všetkých rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu.

Na výber máte aj medzi kódovačmi videa H.265 HEVC a H.264. Režim High Efficiency využíva H.265 a je povinný pre 4K@60fps a HDR zábery, zatiaľ čo režim Moe Compatible (H.264) poskytuje jednoduchšie prehrávanie na rôznych zariadeniach.

iPhone 12 zachytáva široký stereo zvuk pre videá rýchlosťou 192 kbps. To znamená priestorový zvuk, rovnako ako niektoré HTC a niektoré staré telefóny Nokia, ako aj duo iPhone 11 Pro, a mali by ste si vychutnať bohatší a hlbší zvuk v porovnaní s obyčajným stereom.

4K videá zachytené pri 60 aj 30 snímkach za sekundu hlavným fotoaparátom sú prakticky identické v kvalite denného svetla. To sa dalo očakávať, pretože 60 snímok za sekundu je zachytených pri viac ako dvojnásobnej bitovej rýchlosti (100 Mbps) v porovnaní s bežnými 30 snímkami za sekundu (45 Mbps).

Kvalita videa je hviezdna. Klipy sú dosť živé a vykazujú vynikajúci kontrast, nízky šum, pôsobivý dynamický rozsah, pričom farby zostávajú verné.

Vykresľovanie jemných detailov je opäť výzvou, ale na rozdiel od fotografií si videá bežne nepribližujete, aby ste si prezreli detaily, takže si to pravdepodobne nevšimnete.

4K záznam z ultrawide snapper je tiež identický v oboch možnostiach 30 fps alebo 60 fps. Vyriešené detaily sú však priemerné a rohy sú dostatočne mäkké, aj keď nie pokrivené. Dynamický rozsah, farby a kontrast sú však vynikajúce.

4K videá pri slabom osvetlení sú veľmi dobré – sú dostatočne podrobné, s dobrými farbami a primerane nízkym šumom. Možno nie sú najlepší zo skupiny, ale skutočne patria k tým lepším.

Filmová stabilizácia je dostupná pre všetky fotoaparáty, rozlíšenia a možnosti snímok za sekundu.

Funguje to fantasticky, ako vždy na iPhonoch.

Všetky telefóny iPhone 12 dokážu robiť časozberný nočný režim. Stačí vybrať Časozber, pripevniť svoj iPhone na statív a stlačiť spúšť. Aplikácia fotoaparátu neponúka žiadne nastavenia a videá sa ukladajú vo formáte 1080p@30fps. Takýto časozber sme nakrútili 25 minút (stlačený za 25 sekúnd) a je skutočne ohromujúci. Všetko vyzerá skvele a takéto video si môžeme len predstaviť natočené na správnom mieste a v správnom čase.

Všetky videá, ktoré sme tu zverejnili, nie sú HDR. Vyskúšali sme ich nasnímať v HDR a vyzerajú úplne rovnako na akomkoľvek prehrávači a monitore bez HDR. Keď sme sledovali tieto HDR videá na obrazovke iPhonu, všimli sme si o niečo sýtejšie farby a rozšírený dynamický rozsah.

 

Záver

Ak hľadáte kompaktnejší alebo lacnejší iPhone, potom najlacnejším, ktorý táto generácia iPhonov dostane, je iPhone 12 mini. Má všetky funkcie ako iPhone 12, ale je zabalený v menšom tele s 5,4" OLED obrazovkou. Je tiež o 100 €/100 USD lacnejší ako iPhone 12.

Ak by sme si mali vybrať jeden telefón s Androidom, ktorý je súčasťou Apple iPhone 12, mal by to byť Samsung Galaxy S20 5G. Má skvelú obrazovku Super AMOLED s vysokým rozlíšením s malým zárezom a obnovovacou frekvenciou 120 Hz. Ponúka výborný výkon a teleobjektív s 3x zoomom na zadnej strane. Jeho dizajn však zďaleka nepúta pozornosť.

Verdikt

Podľa analytikov používa iPhone viac ako miliarda ľudí. A generácia iPhone 12 určite pomôže spoločnosti Apple dosiahnuť novú úroveň.

Pre ostatné spoločnosti je tiež nevyhnutné, aby sa vyrovnali s dodávaným príslušenstvom a môže to byť skôr, ako si myslíte. My to vieme, ty to vieš. Kontroverzné kroky Apple majú tendenciu šíriť sa ako vlnky v celom odvetví a tento sa určite rozšíri.

Značky

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie

Zabudnuté heslo

Objednávka servisu cez Kuriéra

Zariadenie riadne zabaľte do krabice. Kuriér Vás bude kontaktovať.

Cena prepravy kuriérom tam aj späť je spolu 9€ (pre Televízory 19€)

Kontrolný kód

i
Produkt bol vložený do košíku
Pokračovať v nákupe Objednať